View Single Post
  #4  
Vechi 27.10.2018, 13:24:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Mda....Dacă suntem încă la acest nivel de a judeca lucrurile...Modul asta de a gândi trebuie incadrat la crede si nu cerceta,la fa ce zice popa si etc....Dar totusi daca încă se mai pune si asa problema,crezându-se că nivelul de trai si toata dinamica vietii are legătură cu urmarea unui cult religios sau credința în divinitate....Celor care cred si urmează le merge rău si celor care nu cred le merge bine....De unde vine această concepție?Eu zic ca e foarte simplu....Nu iti merge rau ca te rogi sau etc....E invers...Sunt pline bisericile,se tine post si se crede cu ardoare tocmai fiindcă oamenilor le merge rău si vor sa schimbe asta.Cât de necredincios si ateu ai fi la necaz apelezi si la puterile pe care le-ai negat.Fiindca pe ala care il vezi ca ii merge bine azi,mâine poate il vezi ruinat,distrus....Si pe pe ala care il vezi ca bate toate mănăstirile,popii si bisericile dupa un timp il vei vedea ca nu va mai merge nici la biserică.Oamenii cred si cauta in general din interes.Cand le merge bine nu prea au nevoie de biserică și Dumnezeu iar cand dau de un necaz hop la popa si pelerinaje si posturi.Normal aici nu includ ateii convinși sau credincioșii convertiți și practicanți.Vorbeam de oamenii nici reci si nici calzi...Ăia ce vor fi scuipati daca raman asa intre.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 27.10.2018 at 13:28:28.
Reply With Quote