View Single Post
  #8  
Vechi 27.10.2018, 23:13:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yassmina Vezi mesajul
Buna tuturor!
Am o curiozitate...de ce oamenii foarte credinciosi, bisericosi, care tin posturile si randuiala ortodoxa au parte de multe necazuri si incercari?Altora le merge mai bine si habar nu au ce-i biserica...voi ce credeti?De ce Dumnezeu ii pune la asa de multe incercari pe cei credinciosi in timp ce ateii de exemplu au o viata de vis ?
Eu cred că e o problemă de optică cea pe care o pui, adică nu iei în considerare că și ateii pot avea mari necazuri și ispite.
Există destui atei cu necazuri, dar care și pentru că(fără a se rezuma la asta) nu au un sistem imunitar duhovnicesc de care să se poată agăța, ajung chiar mai rău decât credincioșii, unii pe la psihiatrie, alții militanți prin diferite ong-uri care presează combativ pentru patimi și înfierbântare socială, după chipul și asemănarea stării lăuntrice pe care o au.

Nu există o linie de demarcație după care să se poată stabili care e mai nefericit.

Uite și o perspectivă duhovnicească din cartea: „Viața Duhovnicească a creștinului ortodox, editura Predania” :

[...]Fără necazuri nu există sporire în viața duhovnicească. Sfântul Ioan Gură de Aur învață minunat:

[...]„Dumnezeu îngăduie necinstirea și rabdă pe cei nelegiuiți ca ei să slujească nevoirii celor binecredincioși.”

[...]Iubiții mei, după ce am auzit cele spuse aici, să nu ne mai întrebăm de-acum cum se dobândește smerenia, ci să ne folosim de fiecare mustrare, de fiecare ocară, de fiecare ascultare, silindu-ne să purtăm totul cu răbdare.

[...]Răbdarea ne va duce la smerenie. Smerenia va atrage asupra noastră harul lui Dumnezeu, iar harul ne va duce în rai! Amin!”[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote