Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #145  
Vechi 07.09.2021, 21:17:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ații revenit la setarile din fabrică. Ce legătură este intre situația sexuală a lui Iisus cu situația sexuală a mamei sale? E ca di cum ii spune mamei sale că nu a avut o relație cu o femeie iar ea îi răspunde lasă fiule că eu am fost virgină când Te-am născut. Ca nuca in perete.
Eu am arătat că Hristos nu s-a scârbit să vină în lume printr-o fire femeiască, nici nu avea timp Hristos să-și întemeieze o familie, a spus clar că nu are un cămin, nu avea averi, vulpile au vizuini dar Fiul Omului nu are unde să-și plece capul.

Hristos umbla pe drumuri în călătorii misionare cu ucenicii, erau considerați niște oameni neobișnuiți, dacă Hristos ar fi avut fii trupești nu mai exista nici Treime, căci și aceia erau niște dumnezei după fire, nu avea nevoie de fii trupești din moment ce a avut fii după Har.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Probabil sunteți preoți că doar ei sunt în stare să nege realitatea pentru idei dogmatice imaginare.
Eu nu sunt preot, nu știu să fie preoți pe forum poate urmăresc fără cont discuțiile, e nevoie de preoți conștiincioși față de misiune, secerișul e mult, am văzut că s-a făcut muncă rodnică pe trinitas tv și doxologia, dar nu e de ajuns, în fiecare parohie de oraș cel puțin predica ar trebui să fie la nivel înalt și cateheza și magazinul cu cărți să fie alimentat și bine segmentat pe teme de interes căsătorie, monahism, sfinte taine, atitudini pro viață, bioetică pictură bisericească, muzică bisericească, arhitectură bisericească, obiecte de cult, abordări misionare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote