Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #146  
Vechi 07.09.2021, 21:37:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Singurul creștin care a trăit a murit pe cruce.
Asta dacă scoți din ecuație martirii, mărturisitorii care au murit și ei unii pe cruce, alții chinuiți.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Moartea lui Iisus a fost o mare decepțir pt apostoli șii neînțeleasă. Asta pentru că nu există nicio explicație logică a morții Lui.
Nici minunile făcute de apostoli după învierea lui Hristos nu au explicație, dar lumea a început să creadă, cum se explică că s-au botezat mulți și după ce Hristos n-a mai fost cu ucenicii ?

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Eu sunt o fire introvertită, am preferat mereu să meditez la valorile și sensul vieții. Când "prietenii" mei erau afară la fotbal eu meditam meditațiile lui Descartes. Intra mama peste mine în bibliotecă și mă întreba dacă mi-e foame, sete să vadă dacă mai trăiesc neînțelegînd plăcerea infinită a meditației. Ascultam simfonia lui Bach doar citind notele de pe portativ.
A fi o fire introvertită nu presupune neapărat să nu ai activități fizice și Ivan Patzaichin era un om care nu vorbea mult, avea calmul Deltei se odihnea în lotca care înainta pe apele liniștite, se bucura de clipocitul apei, cu toate astea a fost amiralul 4 medalii de aur, doar la Montreal nu a luat nimic.

Nici Iisus Hristos nu a stat în Biblioteci a mers zeci de kilometri pe jos cu picioarele prin nisipul fierbinte suportând arșița.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Avea dreptate Schopenhauer când afirma ca asceticismul este doar pentru cei ultradotati, elitele societății pentru că doar ei pot sta fără să facă nimic și în același timp să se delecteze din plăcerea unei minți hiperbolice. Restul, plebea se limitează la cele 5 simțuri, plăcerea lor fiind atât de limitată de timp și spațiu încât trebuie sa-si ocupe timpul făcând "ceva", munca fiind marea lor realizare și mândrie. Trist, dar așa sunt sclavii triști...
Hristos l-a chemat pe Petru și pe fiii lui Zevedeu de la muncă, întâmplător pescuiau și se chinuiau prin soare să-și câștige existența, de multe ori au tras năvodul gol și au vâslit degeaba până în larg, erau bărbați asprii.

Ascetismul ar fi pentru toată lumea, căsătoria e o cale mai grea pentru cei care muncesc, știu să facă amenajări interioare și să ridice un cămin, știu să se îmbrace, să meargă la diferite activități sociale, să-și rezolve problemele care țin de finanțele și de unele situații juridice (moșteniri), sunt diplomați, se auto-cenzurează, își văd și de sănătate, și de dietă să nu se deformeze de la îngrășări, se ocupă de educația unor viitoare generații, cultivă relații.

E mai simplu să fii sălbatic și să te ascunzi de oameni, să nu-ți asumi responsabilități, să trăiești doar pentru stomacul propriu și activitățile plăcute proprii, decât să joci șah la jocurile societății și să câștigi pe limba și regulile lor.

Oamenii care sunt izolați nu au arta conducerii, sunt aerieni, orice șmecher de politician profită de pasivismul lor și îi împilează cu taxe, restricții, impuneri, jupuieli.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.09.2021 at 21:42:58.
Reply With Quote