View Single Post
  #14  
Vechi 15.09.2011, 22:25:51
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ce faceti cand simtiti ca va indepartati treptat si sigur de Dumnezeu, cand nu puteti sa va rugati cu adevarat, cand simtiti o raceala imensa fata de Dumnezeu, cand ati inceput iar sa faceti pacate pe care nu le-ati mai facut de multa vreme, cand simtiti ca nu tare mai vedeti cale de apropiere fata de Dumnezeu ci doar cu mintea va mai ganditi la Dumnezeu, fara suflet si asta vreme de cateva luni, cand simtiti cum va schimbati incet si decisiv in rau?

Poate am gresit la Spovedanie, poate am pacatuit foarte mult. Ma sperie faptul ca nu mai simt nimic, nici in rugaciune, nici pe parcursul zilei sau la Biserica. Toate le fac numai sa fie facute, mecanic si nu stiu cum sa ma intorc caci simt ca nu am putere sa fac nimic.
Nu ati gresit cu nimic la spovedanie atita vreme cit nu ati ascuns cu buna stiinta un pacat. Sa nu uitam ca sutasul roman care i-a strapuns Inima Lui Isus pe cruce este sfint. Daca Isus i-a iertat pe calaii Lui ne iarta si pe noi, oricit am fi gresit.
Sfintul Francisc de Sales spunea ca numai cel nedeprins sa lupte cu pacatul se mira de caderile sale. O calugarita i se confesa acestuia si ii spunea ca ar dori sa fie plina de ardoare in rugaciune, sa nu mai pacatuiasca cu absolut nimic si sa-L simta pe Domnul in fiecare secunda. Sfintul Francisc i-a raspuns ca pentru a fi asa cum isi dorea ea trebuie indeplinite soua conditii: sa fii mort si sa fii mintuit. Daca nu sint indeplinite aceste conditii sa nu ne miram ca avem caderi, ca uneori rugaciunea e parca saraca si fara rod. Insa Isus cel Bun si Indurator ne asteapta mereu sa ne ierte si sa-I cerem ajutorul.

Isus ii spunea sfintei Faustina ca nimic nu ne indeparteaza mai mult de El decit lipsa de incredere. Nu in noi ci in El. Daca vi se pare ca rugaciunea e seaca este laudabil si admirabil ca o faceti in continuare. Si cereti-i Domnului ca miine sa o faceti mai bine. Nu trebuie sa va speriati ca nu mai simtiti nimic, nici in rugaciune si nici in biserica. Domnul ne da mingierea Sa cind si cum vrea. Daca am avea in permanenta mingierea Domnului acest lucru ne-ar putea duce la mindrie. Lipsa mingierii ne arata ca totul depinde de Voia Domnului si nimic nu depinde de noi.

Sfintul Apostol Pavel a comparat de multe ori viata noastra cu un joc. Regulile jocului sint uneori usoare, alteori complicate. Singurul lucru pe care trebuie si il putem face noi este sa nu abandonam lupta. Chiar daca uneori cadem, trebuie sa-i cerem ajutorul Domnului sa continuam.
Reply With Quote