View Single Post
  #169  
Vechi 10.02.2014, 19:28:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Daca nu ai fi scris si P.S.-ul probabil ca ti-as fi raspuns cat de cat normal, desi tu nu-mi scrii in acest fel in mesajele tale arogante. Probabil lipsa ta de intelegere si nestiinta pot fi egalate doar de aroganta si lipsa de respect cu care raspunzi nu numai mie. Asta nu e ceva nou, se pare ca forumul acesta atrage mai mult datatori cu parerea care din cauza infumurarii cred ca inteleg totul, desi nu s-au obosit sa se si informeze. Si incearca sa compenseze in dialog lipsa cunostintelor si intelegerii cu o dominare prin tonul agresiv si infatuat. Si unii ca tine vad chiar o virtute in asta.
Cu toate acestea macar puteai sa lasi lenea si sa citesti, cel putin, mesajele mele, iar in cazul Parintelui Arsenie sa cauti un minut pe google.
Sa-ti raspund acum si la afirmatiile tale profunde (care nu ar fi parut asa daca nu le-ai fi insotit cu aroganta):
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Unde am spus că nu există această pictură în biserica de lângă tine de care amintești tu?
Ai citat acest pasaj din mesajul meu, in care spuneam ca la biserica de langa mine si la mai multe biserici e pictata aceasta icoana. Si, ca de obicei, din lene mi-ai trimis un mesaj laconic in care in mod arogant mi-ai transmis ceva, eu trebuind sa-ti ghicesc gandurile tale marete.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu degeaba a spus cineva pe aici că ești ecumenist, deși tu pozezi și susții contrariul. Să știi că habarnismul și ignoranța nu țin loc de scuză, mai ales că ți s-a explicat foarte clar și argumentat. Ai ajuns să susții erezii, cel mai probabil însușite de la catolici.
Probabil infumurarea nu te-a lasat sa vezi ca te-ai descris chiar pe tine in prima parte. Tot aceeasi "calitate" te-a facut sa nu citesti macar cele 2-3 mesaje scrise de mine pe tema asta, pentru ca oricum le stiai pe toate. Daca ai fi citit ai fi vazut ca am mai scris de doua ori ca icoana provine din Rasarit, nu de la catolici. Macar MihailC nu a spus ca e vorba de erezie, ci de necanonicitate, dar sa afirmi ca in Biserica Ortodoxa exista o erezie, nu de moment, ci de mai multe secole, e chiar o prostie mare.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iată un motiv în plus care confirmă ceea ce susțin mai sus. Pe ce te bazezi în această afirmație? Nu-mi posta articole de pe site-uri scrise de habarniști. Citește articolul edificator în acest sens, postat de Mihailc.
Un minut dura sa cauti pe google, dar mai mare era placerea sa tragi deja concluzia si sa ma cataloghezi. Gaseai nu doar un articol, ci si poza, pe prima pagina: http://3.bp.blogspot.com/-L89-CYAT3w...Icoane_009.jpg
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: ar fi cazul să te abții de la smiorcăieli de genul că "am chef de ceartă și că în lipsă de argumente te atac" (cum mereu obișniești să te plângi) și să-ți recunoști greșeala.
Sper si eu sa nu te plangi ca te-as fi atacat si m-as fi certat cu tine. Ai primit raspunsul in modul in care ai ales sa raspunzi si tu. Am vazut ca in urma cu mai putin de o zi inainte sa imi scrii aceste mesaje ti s-a atras atentia exact asupra acelorasi lucruri, iar tu ti-ai cerut iertare si a doua zi ai facut acelasi lucru. Avand in vedere ca in trecut de mai multe ori ti-am spus aceste lucruri cand scriai acelasi gen de mesaje, cred ca cel mai bine e sa nu mai am niciun dialog cu tine de acum incolo, cel putin pana arati ca te poti schimba si poti dialoga normal.
Reply With Quote