Subiect: TUNSUL LA ZERO
View Single Post
  #87  
Vechi 28.10.2017, 00:40:04
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Așadar directorul a încălcat regulamentul dacă l-a scos din ora de chimie, mai ales că nu i-a dat un preaviz înainte de a-l scoate, nicio înștiințare, nimic.
Scoaterea în curte a mai multora seamănă a instrucție cu părere de rău o spun, nu scoți așa 20-30 de elevi din clase, nu suntem la reeducare.
Directorul este managerul scolii, are un alt statut si alta autoritate decat un simplu profesor. Ce preaviz? ce instiintare? I-a scos in curtea scolii sa-i instiinteze.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cât privește să se mute la alt liceu, se poate muta probabil doar la cele mai slabe, la cele bune se ocupă locurile la admitere, unde să mai fie loc la o clasă de 28 ocupată în urma repartizării ?.
Liceul Micu Klein e un liceu cotat ca fiind unul mediocru spre slab. Mai sunt destule asemenea. Avantajul aici e ca nu da bac din mate...asta ar fi o pierdere, intr-adevar.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e nicio teorie a conspirației, vezi ce zice un maghiar absolvent la greco-catolici, de sus în jos e o manieră de control nu cumva să existe prea multe asemănări cu clerul ortodox tradițional, jegoșenia e când unele racile se transpun și secțiilor laice.
Nu ma intereseaza ce spune unul singur si mai e si maghiar :))) are fiecare liber sa zica, si maghiarul, si rebelul pletosul, si eu, si tu. Dar, intr-un oras multiconfesional cum e Clujul am invatat sa ne toleram si sa ne respectam unii altora credinta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am găsit nicio referire la frizură în regulamentul de la seminarul ortodox Justin, dar am găsit anumite interpretări hilare, cu tot respectul:
Am precizat ca am luat un exemplu la intamplare. Nu l-am citit in amanunt, sunt toate asemanatoate, in unele se face referinta si la freze acolo unde dezvolta ce intra la tinuta indecenta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
„Este interzisă orice manifestare care deranjează desfășurarea orelor (ex. casetofoane, telefoane mobile deschise, convorbirile telefonice,filmările fără acordul cadrelor didactice, etc.
Cu alte cuvinte nu cumva să surprinzi prin filmare vreo ilegalitate, abatere a cadrelor didactice - așadar inserare la limita legalității.
Da, e cum spui tu, nu e vorba de manifestari care deranjeaza desfasurarea orei. Ei, da-l undeva pe mascariciul de la catedra sa vorbeasca singur eu tre sa-mi fac un selfi, sa-mi dau checkin pe fb sa vada iubi, sa-mi dea ador; apoi sa dau niste smsuri sa ma programez sa-mi schimb genele ca astea nu arata bine in poze......
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Art. 90
Elevii eliminați de la cursuri, pe o perioadăde 3-5 zile vor executa activități gospodărești în curtea liceului.

Nu poți obliga pe cineva să se prezinte și să efectueze propriu zis nicio activitate, nici măcar cei condamnați la muncă în folosul comunității nu pot fi obligați, e o chestie ce ține de drepturile omului, altfel de mult pușcăriașii ar fi fost scoși la muncă silnică, cel mult o amendă se poate da.
La limită din nou.
Si cine taie chitanta de amenda? personalul scolii ar face-o ilegal.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De departe o inserare care ar stârni amuzamentul în mediul academic :
art.81 pct.5„Elevii au obligația de a acorda semnele exterioare de respect (salutul din poziția în picioare, acordarea priorității de trecere...) profesorilor, personalului școlii, elevilor mai mari.”
O treabă amuzantă, care ține de educația fiecăruia nu trebuia detaliată .
Habar nu ai...Daca tine de educatia de la scoala atunci trebuie mentionata. Mult prea des parintii lasa educatia propriilor copii in seama altora.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricum prin regulamentul de la seminarul Iustin nu ai reușit decât să-mi confirmi că nu există nicio obligație gen5 centimetri maxim firul de păr - frizura la bărbați și fără barbă”, epic fail pentru comuniștii confesionali de la Micu.
Ținută decenta e exemplificată fără inserarea vreunui detaliu cu privire la frizură și e normal ce ai zis tu cu pantaloni lungi, etc.
Da, bineinteles, elevii nu au nicio obligatie, au doar drepturi. Comunistii dreaku.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote