View Single Post
  #30  
Vechi 07.04.2016, 16:22:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Stati putin. Cineva a incercat sa taie un cedru folosind o sabie ? Mda, cred ca era ortodox. S-o fi rugat mult sa reuseasca. Dar, iaca: cedrul a fost mai tare. Deci, avem dovada ca acopera un mormant in care e inmormantata o sfanta. Impreuna cu Sfanta Tunica Ortodoxa.

Nu, doamna Anita, miracolele catolice nu sunt asa. Prin ele, Dumnezeu binevoieste uneori sa isi arate puterea Lui celor care nu cred sau cred insuficient. La fel, relicvele: se expun periodic, daca nu permanent, ca toti sa vada si, vazand, sa creada ca Dumnezeu este creator si imparat nu numai al invizibilelor, ci si al vizibilelor si niciun secol nu-l scapa din putere.
1. E evident ca intamplarea e din trecut, mai exact din secolul IV (cand s-au increstinat georgienii). In acele timpuri nu se inventase motofierastraul si, in mod sigur, nici catolicii nu-l aveau.
2. In al doilea rand anita a spus ca nu-si aminteste exact, relatarile nu amintesc de o sabie.
3. Povestirea este din viata sfintei Nina, probabil si catolicii au aceasta sfanta, inclusiv povestirea. http://www.pateric.ro/sfanta-nina-ce...-cu-apostolii/
4. Relatarea cu sfanta camasa este din secolul I, nu se stie sigur daca e in acel mormant. E posibil sa fie o parte din camasa. Arhiepiscopul Nicolae I., care păstorea Biserica Georgiană la mijlocul secolului al XII-lea (1150–1160), vestit pentru sfințenia și înțelepciunea lui, notează următoarele:
„În vremea mea, mulți pun la îndoială dacă într-adevăr există cămașa Domnului sub stâlpul făcător de minuni. Această îndoială este îndreptățită, fiindcă nu s-a descoperit cămașa, nimeni nu a văzut-o aici. În orice caz, minunile, atât cele din vechime cât și cele de astăzi, pe care cu ochii noștri le vedem toți, se datorează cămășii Domnului și se săvârșesc prin stâlpul «izvorâtor de mir»“.
5. Bucati ale sfintei camasi se presupune ca sunt in mai multe locuri, in Germania, la Moscova, Sankt Petersburg si alte localitati: http://www.crestinortodox.ro/religie...tos-96856.html
6. Minunile catolicilor si relicvele sunt din primul mileniu sau aduse din rasarit (in cazul relicvelor).
Reply With Quote