View Single Post
  #3  
Vechi 02.01.2010, 12:21:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, sa stii ca asta ma intrebam si eu candva... e destula lume care se impartaseste si in zilele pe care le-ai enumerat tu, si in a doua zi de Pasti... Dar ca sa nu fac pacate, iti spun numai din experienta alor mei: bunica mea tine post negru in fiecare vineri, indiferent de sarbatoare. Acum cativa ani, Craciunul a cazut vineri si bunica mea a vrut sa se impartaseasca pe 26, cum nu manca nimic pe 25. Si cand sa o impartaseasca, preotul a zis ceva de genul: a mancat, a baut si acum vine sa se impartaseasca! bunica a lamurit problema si anul asta s-a invatat minte sa se impartaseasca pe 24...

In rest, nu stiu ce sa spun... unii poate or tine post, ca bunica mea, desi e dezlegare... altora le-o da dezlegare duhovnicul. unii am auzit ca se impartasesc in fiecare duminica... eu nu prea cred ca toata lumea aceea tine post jumatate de saptamana si ca se spovedeste saptamanal, dar iarasi e in functie de dispozitiile duhovnicului. Si apoi, unii tin postul intreg 40 de zile, altii prima si ultima sapt, altii ultima sapt, dupa putinte si dupa cerintele duhovnicului, insa tot acolo ajung si e bine. adu-ti aminte numai de pilda aceea cu lucratorii care au lucrat 12 ore, altii 7 sau 5, altii o ora si aceeasi plata au avut. Ideea e ca nu suntem egali, unii pot mai mult, de la altii se cere mai mult, e in functie de talantii fiecaruia.

Sfatul meu ar fi, ca daca vrei cu adevarat sa te impartasesti si tu pe 26, 27 sau 1, sa iti intrebi parintele ce trebuie sa faci... desi sa stii, tot de la bunica mea, ca impartasania nu se ia asa aiurea, ci numai cand trebuie (sarbatori) si cand e nevoie (boala, pericol de moarte).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote