View Single Post
  #62  
Vechi 30.01.2010, 16:25:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Cata dragoste de Dumnezeu ai in inima draga iustin10....esti printre singurii care au dat un raspuns simplu....felicitari...iara Lareine,deasemenea a inteles measjul...Costel... e cu semnul intrebarii la sfarsitul subiectului acestui thread...deci nu a venit nimeni si nici nu o sa vina sa zica ca si-a lasat familia pantru manastire...si nu mi se pare o mandrie...ci putini cred ca ar face lucrul acestsa...putini au asemenea dragoste pentru Dumnezeu...Calyo are dreptate...nu exista cerinte la intrarea in manastire...sophia,esti dezinformata:
1.nu se merge pe 2 cai,alegi ori continui ca satorit,ori manastirea...e o singura cale
2.''am fost casatorit si am trait lumeste si brusc am duhul monahiei in mine.''...cine a zis ca brusc?citeste intrebarea inca o data
3.''Nici o femeie nu ar putea accepta asa ceva (fara suferinta). Sa ramana singura si abandonata.''-sunt perfect de acord cu tine..dar nu a spus nimeni ca sa lase familia la un colt de strada si sa plece la manastire...ar insemna sa nu ai suflet...si oricum intram in contradictie cu '''cine nu lasa pe mama/....''
4.''Nici casnicia alba (deci fara sex) nu este ceva normal si chiar am citit ca este interzis asa ceva (s-o faci in mod voit''...probabil ai citit vreun document de pe vremea comunistilor(ateilor)....binecuvantata este casatoria alba...si cred ca tre sa ai multa credinta sa poti face asta...

Doamne ajuta la toti!
Dar totusi asa cum am spus si eu...si se vede si din formularea intrebarii, cumva ca ceea ce tot incerci tu sa afirmi este pur si simplu mandrie si incerci sa subliniezi faptul ca cei casatoriti nu au/simt asa o dragoste...cel putin in masura pe care o ai tu!!!

Tu de unde stii ce au in suflet oamenii totusi, si cum poti crede macar ca ceea ce ai decis tu e ceva recomandabil???

Poti sa explici ce vrei sa spui prin " Putini ar face aceasta...putini au aceasta dragoste pentru Dumnezeu"!!!???????????????


P.S. Incearca sa constientizezi ca deciziile tale si ale familiei tale sunt ale voastre si atat, iar comparatiile si supozitiile nu prea isi au locul.

Calea spre mantuire o afla fiecare in locul in care este, si nu trebuie sa schimbi banda neaparat...unii au ales de la inceput si bine, si poate cu aceeasi dragoste pe care tu ai aflat-o doar intr-un anumit punct al vietii tale!!!!
Reply With Quote