View Single Post
  #26  
Vechi 07.07.2010, 11:57:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Obiectele neconsacrate (nesfințite), indiferent că sunt icoane, statui, biblii, cruciuliție sau rozarii, este absolut OK să fie aruncate. Dacă arunc o imagine a Sf Nectarie nu înseamnă că îl arunc pe Sf Nectarie în pubelă.

Exact pe această psihologie care frizează idolatria se bazau și marii oameni politici europeni Gigi Becali și Vadim Tudor, care difuzau în campania electorală cartonașe cu Isus Cristos pe avers și figura lor pe revers (dacă nu8 cumva invers, nu mai știu). Primind așa ceva la cutiuța poștală, mama mi-a pus aceeași întrebare: "Ce să fac, să le arunc". "Direct la gunoi, mamă!" a fost răspunsul care mi s-a părut cel mai normal.
Chiar si asa...cum v-ar place sa treceti intr-o zi pe langa un cos de gunoi si sa vedeti chipul lui Hristos sau al Maicii Domnului aruncat acolo. Sigur, poate iconita aceea nu a fost sfintita si persoana care a aruncat-o nu a facut nimic blasfemiator, dar imaginea in sine mi se pare trista. De aceea totusi cred ca debarasarea de obiecte religioase de care nu (mai) avem nevoie si care nu sunt binecuvantate trebuie facuta cu ceva respect, chiar daca respectul include sa le arzi intai, si apoi sa arunci cenusa la gunoi. Nu fiindca idolatrizezi obiectul, ci din respect pentru ceea ce reprezinta el.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).