View Single Post
  #229  
Vechi 26.10.2010, 17:23:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred ca ideea ca noi, laicii, am fi toti niste copilasi carora preotii si episcopii ar trebui sa ne spuna in fiecare clipa ce trebuie sa facem, este o ispita. Atat catolica, cat si ortodoxa, de altfel.
În ce sens, o ispită ? O ispită este o ocazie de a cădea. Cum poate să cadă cineva socotindu-se copil în raport cu cei care au abilitatea de a învăța în Biserică, preoții și episcopii, și cărora din acest motiv le mai spunem și "părinți" ?

Eu cred că ispita este exact în cealaltă parte. În a socoti că noi le știm cel mai bine pe toate. Ori a socoti că Biserica nu operează cu porunci, ci numai cu sfaturi a căror încălcare ar putea avea consecințe sau ar putea să nu aibă consecințe. Ceva cam ca "copilul mamei, s-a lăsat răcoare, poate că ar fi bine să mai pui o haină". Într-un astfel de caz, ascultarea e opțională. Dacă nu ascultăm, am putea răci sau am putea să nu răcim. Chiar și dacă răcim, la urma urmei nu e ceva, în general, grav.
Dar nu așa stau lucrurile în ceea ce privește poruncile Bisericii. Cine nu le ascultă, în mod sigur se va îmbolnăvi. Iar boala va fi mai grea decât o simplă răceală.
De aceea, zic: în raporturile noastre cu Dumnezeu și cu Biserica Sa, mai bine să fim precum copiii, decât precum adolescenții. Precum Gică Contra.
Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote