View Single Post
  #4  
Vechi 15.07.2011, 17:14:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de planoristul Vezi mesajul
am cumparat si de la autorul mentionat mai sus citeva carti tiparite la editura ADEVAR DIVIN in Brasov.Spune autorul ca ,,Apa are propria viata!....are reactii la ginduri,cuvinte,muzica,rugaciuni si multe altele.,,Intrebarea mea ar fi sunt pe drumul cel bun prin faptul ca lecturez aceste carti?sau nu?Ele nu au cum sa dauneze din punct de vedere moral si spiritual dar m-a adresez acestui forum pentru ca eu cred ca e cel mai apropiat de Dumnezeu prin discutiile ce se poarta aici. Va multumesc si Doamne Ajuta.
Creștinismul ortodox are niște învățături pe care le-a primit și dezvoltat de la venirea lui Hristos până azi. În paralel cu el există și au existat mereu învățături mai mult sau mai puțin străine de duhul creștin.

Încă de la început creștinii au fost îndemnați să cerceteze învățăturile și duhurile, să vadă dacă sunt de la Dumnezeu. Nu oricine poate face această cercetare, ci numai cei care s-au pregătit, curățindu-se în prealabil. Noi, ceilalți, ascultăm de învățătorii atestați de Biserică.

Înșelările au existat dintotdeauna; vrăjmașul lui Dumnezeu și al omului nu stă cu mâinile în sân. Cele mai înșelătoare sunt învățăturile care par cele mai apropiate de ortodoxie. Minciunile sunt strecurate cu abilitate pe lângă adevăruri, împreună cu acestea: Nu ți se va spune că nu e bună credința în Hristos, ci că toate religiile sunt la fel de bune ș.a.m.d.

Cărțile de care spui mie mi se par de o spiritualitate îndoielnică. Dacă chiar vrei să le citești, trebuie întâi să cunoști foarte bine învățătura ortodoxă, ca să nu te pierzi.

În privința proprietăților apei și a energiilor care o influențează, cred că pentru noi e suficient să ne limităm la a folosi aghiasma și a ne ruga pentru sfințirea a tot ceea ce mâncăm sau bem.

Biserica e plină de energii; de energiile dumnezeiești, de har. El lucrează prin cele 7 Taine și prin toate binecuvântările.
Reply With Quote