View Single Post
  #285  
Vechi 04.09.2011, 16:06:50
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Care este diferenta dintre atitudinea lui Cioran si a lui Dumitru? Nu l-am văzut niciodată să-si impună arogant conceptiile, să ne denigreze credinta, si-a exprimat propriile sale opinii. Dacă nu puteti să-i faceti un bine, măcar nu-i mai fiti pietre de poticnire, de unde stiti voi că în subconstient sau chiar constient nu-L caută pe Dumnezeu??? Ateu perfect nu există. Denigrându-l îl faceti doar să se întoarcă din drum si să i se confirme că alegând ateismul, a ales calea cea bună. Doamne fereste să-L cauti pe Dumnezeu si să dai peste crestini „binevoitori”!

Îmi cer scuze pentru tonul aspru!
Draga EmaSimona,

Raspunsul meu se adresa lui Dumitru care pusese urmatoarea întrebare:
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73
am uitat sa pun intrebarea principala.
daca afirm ca, dupa parerea mea, "Dumnezeu nu exista", inseamna ca am jignit crestinismul, ortodoxia etc.?
De aceea, te-as ruga sa-mi arati cuvintele prin care l-as fi denigrat pe Dumitru. As dori însa, sa aflu si impresia lui Dumitru despre raspunsul meu.
Citat:
Îmi cer scuze pentru tonul aspru !
Si mie mi se întâmpla, chiar destul de des, sa am o atitudine ferma pe care-o exprim printr-un ton aspru. Însa în cazul acesta, nu tonul ma preocupa, ci niste acuzatii pe care eu le consider nefondate. Sau sunt eu cea care se înseala? Posibil, oricum intentia mea pe acest forum nu este aceea de a denigra, ci dimpotriva, daca este necesar, de a combate denigrarea si aici ma refer la cea mai grava dintre denigrari: cea a lui Dumnezeu si a tot ce este sfînt pentru crestini.

Last edited by Adriana98; 04.09.2011 at 16:11:04.