View Single Post
  #232  
Vechi 06.09.2011, 16:47:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Revin cu una mai proaspata. Se pare ca Dumnezeu ma loveste unde ma doare mai rau. Se pare ca vrea sa asist neputincioasa la moartea propriului nostru animal de casa, ca sa imi dovedesc inca o data, (de parca n-as fi aratat-o de ajuns) mie si celor apropriati, propria incompetenta. Si stiti ce e mai grav? Eu am esuat profesional pentru ca n-am fost suficient de pregatita; dar cei care sa-mi demonstreze, sa ma convinga, ca sunt mai buni ca mine - au fost foarte putini; cu toate ca teoretic daca eu am fost concediata si ei inca lucreaza, inseamna ca ei sunt mai buni ca mine; dar nici macar fostii mei sefi nu au reusit sa ma faca sa am incredere in ei. Si chiar daca l-as gasi pe cel care sa-mi poata rezolva problema, ai mei nu sunt dispusi si nu au fost niciodata sa plateasca pe altcineva ca sa le repare animalele (din moment ce m-au intretinut si ma intretin in continuare pe mine).
Mai vreti una?
Din cand in cand ma apuca asa o moleseala, o slabiciune musculara, mai ales cand ma incalzesc foarte rau, de abia mai pot sa ma ridic de jos si sa ma misc, sa ma tin pe picioare, fara mare efort. Nu pot sa spun ca ma doare ceva, dar parca nu mai circula influxul nervos cu viteza care trebuie, sau se opreste undeva, ca un cal la o caruta care e incarcat peste masura. Si pentru ca nu e de ajuns, credeti ca ma crede cineva? Bineinteles ca nu, toata lumea crede ca e vorba doar despre o lene incomensurabila.
Si inca ceva.
De multe ori imi dau seama ca "dinamica" gandirii mele e aceea a unui om "posedat " de un duh necurat. Nu ma indeamna sa fac rele (inca) celorlalti, dar ma "indeamna" la : neincredere, deznadajduire, neascultare, senzatia ca nu sunt buna de nimic, ca incurc, dorinta dea-mi face rau, de moarte sau chiar sinucidere. Ba chiar mi-e teama ca as putea sminti pe ceilalti, ca i-as putea face, prin comportamentul meu, sa-mi faca ei rau, facandu-i astfel pe ei sa pacatuiasca, situatie in care am auzit ca chiar si Dumnezeu prefera sa-ti iei singur viata. Bineinteles ca nu m-ar crede nimeni nici cu treaba asta, poate nici macar duhovnicul. Poate cel mult "m-ar crede" vreun sarlatan "exorcist"...
Reply With Quote