View Single Post
  #503  
Vechi 14.08.2012, 09:23:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Salut Eugen,

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Salut Florin-Ionut,
Da sunt sigur 100%, bazandu-m atat pe invatura stiintifica (diveresele paradigme stiintfice) cat si pe cea teologica a Sfintilor Parinti.
Sînt tare curios unde ne explică Sfinții Părinți fazele Lunii. Știu că ai citit mult în domeniu și mă bazez că-mi poți da măcar o trimitere.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Aceste afrimatii sunt eronate (ca sa nu spun ilare, ridicole) din punct de vedere stiintific.

Te rog, daca sustii astfel de afirmatii, pretinzand pertinenta stiintifica, sa faci dovada inechivoca folosind demonstratii stiintifice (testabile conform metodei stiintifice).
Orice afirmatie stiintifica care nu respecta rigoarea metodei stiintifice este pesudo-stiinta.
Multumesc pentru intelegere.
De ce nu ar afecta un disc uriaș fabrica spațio-temporală din jurul său? De ce TR nu ar fi valabilă pentru un obiect non-sferic de dimensiuni mari?

Azi am înțeles ce susține de fapt acest frame-dragging, cum că Pămîntul ar cauza un vîrtej 4D din cauza rotației în jurul axei proprii. Într-adevăr, se pare că nu este posibil în modelul PP decît dacă discul s-ar roti. Totuși pot rămîne sceptic în ce privește acuitatea măsurătorilor efecutate, din cauza dificultății testului: e ca și cum ai încerca să vezi care este grosimea unei foi de hîrtie care este la 140 de km depărtare. Acest presupus vortex ar fi antrenat de mișcarea agale a Terrei și cercetătorii nu numai că deduc forma sa, dar demonstrează că este în mișcare...

Dacă zic ei, așa o fi. Doar că ei au folosit sateliți în experiment, or eu personal am mari dubii nu că sateliții ar exista, ci că modul lor de funcționare și că datele oferite de aceștia sînt cu totul altele decît cele făcute publice - și aici nu mă refer la acest presupus experiment care demonstrează cică predicțiile lui Einstein.
_____

Eu nu am cum demonstra științific aceste lucruri, nici că Pămîntul are o formă sau alta. Scopul meu a fost însă cel de a arăta că modelul de mii de ani al PP este posibil, cu alte cuvinte nu este imposibil. Atunci cînd va veni un argument care să infirme total această posibilitate, voi declara subiectul închis pentru totdeauna.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Dar nici univesitatea Stanford nu este o sursa credibila de studiat adecvat si inteles stiinta, pentru tine? Am oferit un link si catre site-ul oficial al universitatii Stanford.

Ar trebui sa fiti capabil sa treceti afrimatiile stiintifice ale NASA prin filtrul intelectual al unei pregatiri stiintifice de specialitate, daca face aceste afirmatii despre NASA.
Nu sustina ca ce spune NASA e "liera de lege", "dogma stiintifica infailibila" ci doar ca din punct de vedere stiintific afirmatiile si informatiile oferite sunt pertinente si elocvente.
Nu, nici marile universități ale lumii nu mai au credibilitate pentru mine atunci cînd vin cu demonstrații laborioase și imposibil de verificat de oamenii de rînd pentru fenomene imaginare pe care noi trebuie să le credem orbește pentru că ne apar "logice". Dacă marea masă a oamenilor le dau crezare, este alegerea lor.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Evident, de aceea studiam adecvat atat teologia cat si stiinta (diversele paradigme stiintifice).
De remarcat ca teologia nu pote fi separata de teopraxie si teognosie.
Nu-mi sînt familiari termenii de teopraxie și teognozie, deși înțeleg semnificația cuvintelor grecești care le compun.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
1. Ai zburat vreodata cu avionul?
2. ai vazut pamantul de la cateva mii de m altitudine?
3. Ai vazut vreodata cu binoclul o nava maritima aflata la orizont si venind spre tine? Daca da, cum poti nega ca intai se vede varful (catargul) si apoi corpul navei?

4. De sistemul GPS nu are rost se te intreb... desi orice inginer in telecomunicatii ar trebui sa cunoasca (sa inteleaga) inechivoc aceste lucruri.
Eugen, dacă nu aveam răspusuri la problemele respective, nu deschideam topicul ăsta. Vei găsi explicațiile în detaliu dacă vei căuta. Pînă atunci, îți răspund pe scurt:

1. De multe ori.
2. Da. Orizontul apare curb din cauza distorsiunii imaginii de către hubloul avionului și/sau din cauza imposibilității lentilei ochiului uman de a afișa corect pe retină o imagine de dimensiuni foarte mari ca cea a orizontului. De remarcat că am postat pînă două filme diferite luate de amatori și în ambele se vede clar cum obiectivul curbează orizontul în funcție de amplasarea camerei pe direcția sus-jos.
3. Cu binoclu sau fără, este o chestiune de perspectivă. Un obiect enorm care este foarte departe va fi eclipsat de un val de jumate de metru care este la 10m în fața ta. Apusul Soarelui se explică la fel deși astrul rămîne deasupra Pămîntului considerat plat.
4. GPS: da, există sateliți. Nu, nu fucționează cum crezi tu. Tu crezi că unii sînt geostaționari și alții orbitează în jurul Terrei, eu nu cred. Tu crezi că naveta spațială (și nu numai) se mișcă prin spațiu fîs-fîs aruncînd aburi pe ici pe colo, eu nu înghit așa ceva. Tu probabil crezi că americanii au pășit pe Lună, eu în veci n-o să cred așa ceva. Tu ai încredere totală în imaginile și filemle ce vin de la NASA, eu le consnider opere de artă ale angajaților ei. Șamd...

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

P.S. Te rog sa ma ierti Florin-Ionut pentru tonul mai aprig. Nu te supara pe mine, nu am nimic cu tine personal ci doar cu atitudini de acest gen care neaga evidentele (fie teologice fie stiintifice)... incerc doar sa indemn sa ne trezim din ignoranta: teologie, teopraxie, teognosie, stiinta, filozofie...
La Judecată s-ar putea să rămîi mut de uimire în fața "evidențelor" înșelătoare ale lumii stăpînită de tatăl minciunii. Nu uita că diavolul este și inteligent, și viclean în același timp. Eu mă simt mai bine în postura de sceptic decît în cea a unuia ce este 100% sigur de tot ceea ce debitează știința lumii moderne, cu așa-zise argumente demonstrate experimental.

Dacă tot ești tu creștin convins și accepți argumentele teologice, spune-mi, ce a vrut să spună evanghelia cînd diavolul i-a arătat Lui Iisus toate împărățiile lumii de pe un munte înalt? Cum ar fi posibil așa ceva în modelul PS?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.08.2012 at 09:29:40.