View Single Post
  #505  
Vechi 14.08.2012, 22:40:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Cum arati din moment ce nu accepti metoda stiintifica (si implicit limbajul stiintific) ca garant al obiectivitatii realitatii functionalitatii lumii fizice descris de stiinta?
Eu pot susține numai teoretic modelul PP, cel puțin deocamdată. Alții au făcut-o și practic, a se vedea experimentele de pe rîul Bedford. Ar trebui să-mi dedic viața cercetării științifice asupra acestei probleme, ceea ce presupune timp și resurse materiale. Ar fi un hobby interesant... :)

Prima reacție a oricărui om modern cînd aude că există adepți ai modelului PP este că aceștia sînt niște ignoranți, inculți, nihiliști, naivi sau mai știu eu ce. La fel s-a întîmplat și cu mine, pînă ce mi-am petrecut o vreme cîntărind argumentele celor de pe http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php . Îți mărturisesc că am găsit pînă acum numai trei argumente care contrazic logic modelul PP, în favoarea modelului Pămîntului sferic. Rămîne să mai caut și altele.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Traieste in lumea ta atunci... esti liber sa faci ce vrei.
Constiinta ma indeamna sa te asigur ca stiinta "nu crede", ea cerceteaza bazandu-se pe empirsim, avand la baza epistemologia.
Sfintii Parinti nu au blamant studiile stiintifice si filozofice din vremea lor. Multi Sfinti Parinti si Sfinti contemporani (precum Sfantul Luca al Crimeei) erau eruditi cu studii profane in universitati elocvente.
Și acum există mulți Sfinți în lume, altfel am fi fost pierduți. Odinioară Sfinții erau convinși de realitatea PP, astăzi alți Sfinți sînt convinși de realitatea PS. Este imposibil ca și unii, și ceilalți să aibă dreptate. Deși unii au acceptat o minciună toată viața lor, acest lucru nu i-a împiedicat să devină prieteni cu Dumnezeu.

Pentru mine, cunoașterea este științifică atunci cînd îmi demonstrează sau descrie în mod concret, inechivoc, un anumit fenomen. Atunci cînd mi se predă modul de funcționare a unui circuit electronic, înțeleg și accept realitatea unor fenomene destul de complexe care au loc în fiecare componentă și în întreg sistemul. Iată matematica aplicată, iată știința autentică. Dar atunci cînd cineva susține că a demonstrat empiric fenomenul de frame-dragging venind cu calcule matematice plauzibile și cu pretenția ca eu să accept veridicitatea măsurătorilor făcute (dacă au fost într-adevăr realizate), atunci Florin-Ionuț devine un sceptic, punînd la îndoială ceea ce încearcă un anumit grup să ne transmită.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Draga Florin-Ionut dumneata intelegi "vederea duhivniceasca"?
Pentru intrebara ta vei gasi raspunsul in urmatoarea lucrare:
Sfantul Ioan de Kronstadt - Viata mea in Hristos
Nu ofer detalii caci idemnul meu (de la care nu ma exclud), asa cum am precizat in numeroase randuri, este lupta impotriva ingnorantei intelectuale: duhovnicesti, teologice, stiintifice, filozofice...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiascas Domnul Iisus Hristos.
Vederea duhovnicească nu are nevoie de un munte înalt pentru ca Fiul Omului să poată vedea toate împărățiile lumii. Dacă nu ar scrie acolo că Hristos a fost urcat pe acel munte (nu orice munte, ci unul înalt), atunci am fi putut vorbi despre vederea duhovnicească.

Doamne ajută!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.08.2012 at 22:42:50.