View Single Post
  #26  
Vechi 21.12.2012, 10:44:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
La Bisericile Ortodoxe Slave (sarbesti,rusesti etc.) nu au banci ca si catolicii. Ei si-au pastrat traditia, desi sunt in America de Nord. De asemenea, femeile in stanga, barbatii in dreapta; femeile cu parul acoperit. Cei care merg la aceste Biserici si sunt canadieni se conformeaza cu regulile. Deci se poate si asa, traditional. :) Doar la greci si la romani am vazut adaptarea aceasta si la bisericile locale(cei drept la cele din SUA, aici nu am avut inca ocazia sa descopar Biserica Ortodoxa Canadiana).Eu daca stau jos in timpul slubjbelor ma ia somnul sau imi zboara mintea in alta parte. Asa in picioare e mai bine.

Si in Romania sunt Biserici si Manastiri unde se pastreaza ordinea si nu se calca unii pe altii pe picioare. Sa nu exageram si sa spunem ca in Bisericile din Romania este tiganie. Depinde si de cat de mare este Biserica si cati oameni merg la Biserica. Daca vine toata comuna si Biserica este mica sau medie, e firesc sa fie putina inghesuiala. In sfarsit. Nu consider ca este asa important. Indiferent de situatie se poate sa te simti bine si sa fi atent la slujba.

Pentru cei curiosi, cam asa arata Bisericile Ortodoxe cu banci ca la romano-catolici (link-ul cu Biserica unde merg eu; are un filmulet unde arata interiorul Bisericii; se gasesc si poze):

http://www.bisericaortodoxaaurora.com/?page_id=201

Oameni si oameni,Laura!
Tu ai trait in Brasov,eu in Bucuresti.
Poate doar din auzite sa fi prins firea oamenilor din sud,mai aprinsa,mai navalnica ,mai la buluc.Explicatia consta in densitatea populatiei pe metru patrat.
Iti dai seama ca daca nu traiam asa experiente in biserica nici nu scorneam eu subiecte controversate.
Nici nu cred in generalizare,afirmand ca asemenea atmosfera domneste in toata Romania,ci am facut referire la experienta mea din Bucuresti.
Daca o sa ai ocazia sa te duci la bisericile vechi,istorice din centrul Bucurestiului ,te rog sa-mi spui ce impresie ai.

Repet,aici in biserica se sta f putin asezat,80% standu-se in picioare,iar oamenii sunt foarte amabili,comunicativi si zambitori.
Ani de zile am frecventat biserica din parohia mea,in Romania si nu am legat o cunostiinta,nu 2 ...nici macar una!!
Nimeni nu a venit la mine sa ma intrebe cum ma cheama.
Dar deja sunt off topic cu comunitatea din BO romana.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote