View Single Post
  #18  
Vechi 08.03.2013, 11:47:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit?
Dumnezeu - Tatăl dorește crearea lumilor deși a preștiut că mare parte dintre ființele create se vor îndepărta de El. Totuși El iubește în continuare și tot timpul și pentru totdeauna toate ființele, indiferent de alegerea lor. Deși mulți îngeri și oameni refuză să-I răspundă prin iubire, El dorește aducerea noastră la o existență eternă. În felul acesta Tatăl face o jertfă continuă începută mai înainte de veci: iubește fără a fi iubit înapoi.

Dumnezeu - Fiul primește propunerea Tatălui și binevoiește să realizeze designul lumilor ce vor fi create. El știe mai înainte orice se va întîmpla și totuși acceptă dorința Tatălui, deoarece numele Lui este Amin. Știe că oamenii vor ajunge la un asemenea grad de decădere încît El va avea de răbdat Crucea și de asumat păcatele omenirii prin conștientizare, ca martor la relele ce vor fi făcute. Jertfa Lui este mai înainte de veci, se continuă acum, cînd Hristos este aici și acum martor răstignit pe lemnul Crucii cînd fiecare dintre noi păcătuiește. Și jertfa Lui este veșnică, fiindcă cei ce vor alege Iadul se vor împotrivi pentru totdeauna iubirii Sale desăvîrșite.

Dumnezeu - Duhul Sfînt este Cel Care face posibilă existența a orice este creat. Jertfa Lui este aceea că ființele libere Îl "forțează", ca să spun așa, să ducă la îndeplinire răul pe care ele, srmanele, îl comit. Iadul în sine ființează prin energiile Duhului Sfînt. Dumnezeu Duhul Sfînt va menține și această existență tristă pentru totdeauna, deoarece ființele create sînt libere și eterne, după chipul divin.

Cam așa înțeleg eu jertfa Lui Dumnezeu, adică nefericirea Lui veșnică din cauza proastei noastre alegeri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote