View Single Post
  #4  
Vechi 30.12.2014, 13:44:36
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa fie degeaba? Pregateste-te pentru admitere, timp ai mai avea la dispozitie! Si vei face fata, ca doar stii pentru ce te duci acolo! Daca ai un scop, daca simti ca asta vrei sa faci, te vei descurca!

Spunea cineva ca nu poti sa fii doctor sau preot daca nu iubesti oamenii. Sa tii minte asta!

Preotia nu este o meserie, o faci doar dintr-o vocatie. Preotia este o jertfa! Multi au fugit de ea. De ce oare? Pentru ca dai socoteala lui Dumnezeu pentru sufletele care ti se incredinteaza. Greu lucru! Dar multi se incumeta si reusesc! Speram sa te numeri si tu printre acestia!

Mai mult, ca preot ii slujesti Dumnezeului Celui Preainalt!
"Nimeni din cei legati cu pofte si cu desfatari trupesti nu este vrednic sa vina, sa se apropie, sau sa slujeasca Tie, Împaratul slavei; caci a sluji Tie este lucru mare si înfricosator chiar pentru puterile cele ceresti. Dar, totusi, pentru iubirea Ta de oameni cea negraita si nemasurata, fara mutare si fara schimbare Te-ai facut om, si Arhiereu al nostru Te-ai facut, si, ca un Stapân a toate, ne-ai dat slujba sfânta a acestei jertfe liturgice si fara sânge; ca singur Tu, Doamne Dumnezeul nostru, stapânesti cele ceresti si cele pamântesti, Care Te porti pe scaunul heruvimilor, Domnul serafimilor si Împaratul lui Israel, Cel ce singur esti Sfânt si întru sfinti Te odihnesti. Deci pe Tine Te rog, Cel ce singur esti bun si binevoitor, cauta spre mine pacatosul si netrebnicul robul Tau, si-mi curateste sufletul si inima de cugete viclene; si învredniceste-ma, cu puterea Sfântului Tau Duh, pe mine, cel ce sunt îmbracat cu harul preotiei, sa stau înaintea sfintei Tale mese acesteia si sa jertfesc sfântul si preacuratul Tau Trup si scumpul Tau Sânge. Caci la Tine vin, plecându-mi grumajii mei si ma rog Tie: Sa nu întorci fata Ta de la mine, nici sa ma lepezi dintre slujitorii Tai, ci binevoieste sa-Ti fie aduse darurile acestea de mine pacatosul si nevrednicul robul Tau.(...)"

"(...) Care si pe mine smeritul si pacatosul si nevrednicul robul Tau, cel incurcat in multe pacate si tavalit in patimile dezmierdarilor, m-ai chemat la sfanta si preainalta treapta a preotiei, ca sa intru in ceea ce este dincolo de catapeteasma, in Sfanta Sfintelor, unde sfintii ingeri doresc sa priveasca si sa auda glasul Evangheliei Domnului Dumnezeu si sa vada cu ochii lor chipul Sfintei Jertfe si sa se indulceasca de dumnezeiasca si Sfanta Liturghie; Cel ce m-ai invrednicit a savarsi cerestile Tale Taine si a-Ti aduce daruri si jertfe pentru pacatele noastre si pentru gresealele cele din nestiinta ale poporului si a fi mijlocitor pentru oile Tale cele cuvantatoare, ca prin multa si negraita Ta iubire de oameni sa curatesti pacatele lor; Insuti, Preabunule Imparate, asculta rugaciunea mea in ceasul acesta si in aceasta sfanta zi si in toata vremea si locul, si ia aminte la glasul rugaciunii mele si daruieste tamaduire robilor Tai (...)"

E minunat ca Dumnezeu are alesii Lui - oameni credinciosi, iubitori, smeriti, rugatori, postitori, cu o viata curata, lipsiti de rautate - care ne poarta pe umeri si pe noi, oamenii de rand (unii mai bolnavi decat altii, care mai de care mai pacatosi, mai indaratnici, mai nerecunoscatori, mai nesimtiti etc.). Sunt oameni deosebiti care ne iubesc asa cum suntem, care sufera pentru si alaturi de noi, care mijlocesc pentru noi la Dumnezeu si fac totul sa ne scape de vesnica inchisoare.

Un model de preot autentic vei descoperi citind cartea "Lacrima si har - preotul martir Constantin Sarbu" http://www.scribd.com/doc/63725148/L...05-1975#scribd

Pentru preotie sau nu, Teologia tot merita studiata! Fie si numai pentru tine! Asa ar trebui, ca la final sa poti spune ca n-a fost degeaba!
Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti calauzeasca pasii!

Last edited by crinrin; 30.12.2014 at 16:09:18.
Reply With Quote