View Single Post
  #92  
Vechi 01.12.2012, 16:40:16
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu e ironică, domnule, e realistă și oglindește o mare tristețe și îngrijorare. Eu sunt un fost ateu, ajuns la credință doar după ce am putut să depășesc, cu ajutorul lui Dumnezeu, toate aceste obstacole ridicate de fanatici și bigoți, de genul darwin și cine nu zice ca noi merge în iad etc.

Am prieteni buni care încă nu pot să treacă peste ele. Să le sugerez să intre aici pe forum, ca să citească ce înseamnă creștinismul, în viziunea lui neica nimeni 1 și 2 ? Ce credeți - vor face un pas spre convertire, spre Cristos, sau se vor adânci în convingerea lor că ortodocșii (și catolicii) sunt niște rupți de realitate (ca să folosesc o expresie foarte blândă) ?
Aveti dreptate, si eu cunosc foarte multe persoane care resping religia din cauza atitudinii anti-stiinta. Eu insumi ma consider ateu in buna parte din acest motiv.
Daca religia ar fi precum o prezinta Eugen7, chiar si eu as ajunge sa-mi pun anumite intrebari, dar idei precum geocentrismul sau Pamantul vechi de 6000 de ani nu-mi pot provoca decat dezgust.
Reply With Quote