Subiect: Denia prohodului
View Single Post
  #12  
Vechi 20.04.2009, 00:31:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este clar ca versurile respective sunt puse pentru mine si pentru crestinii din ziua de azi care sunt de fapt evrei (poporul lui Dumnezeu).
Ca doar asa se si zice la cantarea de se canta la Sfanta Biserica:
"Mantuieste Doamne poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea ta".
Adica noi prin pacatele noastre ucidem pe Domnul nostru Iisus Hristos in noi.
Ca toti suntem facuti dupa chipul Sau si cu pacatele stricam chipul sau din noi care l-am primit ca dar la crearea lui Adam,care a fost intunecat prin pacat si a fost reinnoit in noi prin Sfantul Botez.
Doar se zice "cati in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat".
Iata urmatorul vers care confirma ca acesta e intelesul versurilor si ca nu au nimic antisemit intr-ansele:
"O, neam jidovesc
Îndărătnic, ce-ai primit arvuna !
Cunoscut-ai ridicarea Bisericii;
Pentru ce dar pe Hristos L-ai osândit ?"
Cine a primit arvuna si a cunoscut ridicarea Bisericii?
Oare evreii de au trait istoric pe vremea Domnului nostru Iisus Hristos?
Caci atunci nici nu fusese macar pogorarea Duhului Sfant cand s-a infintat Biserica.
Este clar ca nu la acei evrei se refera ci la noi ca doar noi am cunoscut ridicarea Bisericii si am primit arvuna adica darul Duhului Sfant prin Sfanta Mirungere dar l-am osandit pe Domnul nostru Iisus Hristos prin pacatele facute dupa aceea.
Deci e clar ca nu la evreii ca neam istoric se refera ci la noi si in primul rand la mine.


Este clar caci scoaterea acelor versuri este contraindicata corect ar fi fost sa fie lasate si sa se compuna o predica care sa se tina dupa prohod si in care sa se explice intelesul duhovnicesc al acelor versuri credinciosilor.
Si predica sa fie obligatorie de citit inainte de a se canta prohodul.
Reply With Quote