View Single Post
  #4  
Vechi 16.12.2011, 23:32:16
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29 Vezi mesajul
Eu sunt casatorit de 9 ani si sotia mea nu poate face copii niciodata. Am stiut acest lucru de la inceput si totusi m-am casatorit cu ea. Am iubit-o si am considerat ca are si ea nevoie de cineva care sa-i fie alaturi, de un umar pe care sa planga atunci cand e suparata. De la o vreme am ajuns sa ne dorim un copil. Am vrut la un moment dat sa infiem unul, dar cosider ca in acest caz responsabilitatea e prea mare. Cineva ne-a propus la un moment dat sa alegem varianta,, mama surogat", si pe drept vorbind internetul este plin de anunturi de acest gen . Nu vreau in nici un caz sa transform nasterea unui copil intr-o afacere si nu am nici atat de multi bani.
Daca as gasi o femeie singura sau divortata care sa vrea sa faca acest lucru fara bani multi i-as plati cheltuielile medicale in timpul sarcinii si daca isi doreste, dupa un timp tot prin inseminare artificiala i-as face si ei un copil pe care l-as recunoaste ca fiind al meu si i-as plati pensie alimentara cat e nevoie.
Stiu ca pentru mine acest lucru e pacat, si voi face orice canon imi da duhovnicul dar ma intreb daca si pentru ea acest lucru (aducerea pe lume de copii in acest mod)reprezinta un pacat?
Partea cu "i-as face si ei un copil si i-as plati pensie alimentara" e cel putin ciudata. Un copil nu se face asa, ca o floare in ghiveci oferita in dar. Nu stiu de ce nu v-ati gandit la optiunea mai simpla si mai frumoasa de a adopta un copil. Sunt atatia copilasi fara parinti care ar avea nevoie de o familie. De ce atatea complicatii? Procedura aceasta cu mama-surogat e foarte scumpa. Chiar daca doamna respectiva nu cere multi bani [ceea ce e putin probabil, pentru ca in general, pentru o mama-surogat se platesc cateva mii de euro], pentru operatiunea in sine va trebui sa bagati adanc mana in buzunar. Spuneti ca nu aveti prea multi bani, dar sunteti dispus sa platiti o astfel de operatie si inca si pensie alimentara. In plus, mai trebuie sa va ganditi si la alte aspecte legale: daca ii faceti un copil pe care il recunoasteti, poate veni o vreme in care sa va ceara mai mult, pentru ca legal ar avea dreptul la o parte din tot ce detineti dvs, in detrimentul copilului pe care l-ati avea cu sotia dvs. E foarte complicat. Si e undeva la limita ilegalitatii, daca nu a intrecut-o.

Eu va sfatuiesc totusi sa va ganditi la adoptie! Sau sa va rugati mult si sa mai incercati, daca se poate, sa concepeti un copil pe cale naturala.
Reply With Quote