View Single Post
  #6  
Vechi 26.04.2012, 13:49:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos a spus asa: "Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter."
Cum se descrie/numeste fapta sotului care-si bate crunt sotia (sau invers, caci, mai rar, exista si asemena cazuri)? Ce credeti ca ar trebui sa faca cel/cea agresat/a practic/concret. Sigur ca rugaciunea este foarte importanta, dar in momentul in care esti crunt batut/a nu cred ca iti mai arde doar de rugaciune. Nu toti au un nivel duhovnicesc asa de ridicat. Si oricum mantuirea nu se obtine doar prin rugaciune, ci si prin fapte. Poate veti spune de rabdare, dar revin la ideea cu nivelul duhovnicesc.
Multumesc
Un sfat personal, nu si duhovnicesc.
Sa isi faca frumusel bagajele si sa plece. Un tratament atat de agresiv te poate imbolnavi psihic, iar Domnul are nevoie de omeni cu minti sanatoase.
Daca nu are unde sa plece, sa ncerce la centrele ptr femei maltratate, acolo o vor primi ptr o perioada(3 luni, cred). sau pur si simplu sa se refugieze ptr reculegere si intarire la o manastire, pana isi va reveni si va fi in stare sa isi gaseasca un loc de munca si o camaruta unde sa locuiasca.
Asadar sa plece, dar acolo unde este sa nu slabeasca rugaciunea, postul si alte nevointe. Aceste lucruri se pot implini si de oameni care nu au un"nivel duhovnicesc asa de inalt."
Iar daca in familie mai sunt si copii, sa plece mama cu copiii de 2 ori mai repede. Ptr ca traumele care le vor suferi copii, adancile rani duhovnicesti la nivel pshic si emotional se vor vindeca extrem de greu si le vor afecta in sens negativ viata ulterioara, atat a lor cat si a famiililor pe care le vor intemeia.

Sunt de acord ca femeia trebuie sa rabde neputintele barbatului, poate mania lui, uneori mofturile si pretentiile lui, alteori poate o vorba ne potrivita dar, in nici un caz pumnii unui boxer care a gresit sacul de box.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 26.04.2012 at 13:53:20.
Reply With Quote