View Single Post
  #32  
Vechi 13.06.2013, 07:06:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos S-a inaltat...de-acum.
Nu m-am lamurit insa ce asteptari ar fi trebuit sa avem de la perioada aceasta deosebita care tocmai s-a incheiat, inafara de cele discutate aici,respectiv iconografie, imnologie, etc. Asta pentru ca ma tem si am dezamagirea ca nu am valorificat-o la maxim aceasta presupusa sedere a Domnului printre noi (sau mai aproape de noi decat in restul timpului???), probabil eu fiind cea "plecata" undeva departe si "ratacita", si nu inteleg de ce tocmai acum si de ce a fost ingaduit acest lucru, adica de ce nu mi-a fost mai usor sa rezist ispitelor si sa fac fata provocarilor, atata timp cat teoretic ar fi trebuit sa fim mai intariti in credinta imediat dupa minunea Invierii Domnului.
La ce ar trebui sa ne asteptam de-acum in colo? Mi-aduc aminte de vorbele Mantuitorului care le spune apostolilor sai "acum nu postiti cat mirele e cu voi, dar va veni o vreme...cand nu va mai fi, si atunci veti posti"...E normal ca Inaltarea Domnului sa ne aduca in suflet o usoara intristare sau ar trebui sa fie pentru noi prilej de bucurie?
Reply With Quote