Subiect: Botezul Domnului
View Single Post
  #25  
Vechi 07.01.2017, 13:37:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fac o corectie si sterg intrebarea pusa anterior - mi-au raspuns intre timp colegii catolici in alt fir.
Am inteles ca este o diferenta intre cele doua confesiuni catolice. La greco-catolici este ca la noi.

Referitor la intrebarea de mai sus (pus de fallen): nici eu n-am inteles bine semnificatia.
Poate ca intr-adevar a fost o modificare si poate au sesizat-o toti cei prezenti ("...s-au deschis cerurile..."), sau poate a fost vizibila/sesizabila numai pentru cei Doi. Nu stiu.
La cuvintele lui Dumnezeu Tatal m-am intrebat daca nu cumva se refera la Sf. Ioan Botezatorul (metaforic numindu-l fiu). Dar a trimis si pe Sf. Duh la El, asa incat e ceva mai limpede, era vorba de Fiu.
(Ma gandeam ca asa o scena ar fi putut fi si la Nastere, cu Treimea).
Ar fi interesanta o explicatie a ritualului totusi.
Din pacate nu este timp de predica in aceasta zi.

In orice caz este interesant ca exista mai multe trepte in credinta (opt) care se numesc "botez". Si la nici una din aceste trepte nu se pomeneste semnificatia pe care noi oamenii o mai dam - punerea numelui (nume de botez).

Ar fi ceva mai mult de spus aici, pentru ca de exemplu la noi oamenii, botezul decurge altfel totusi.
In acelasi timp Iisus Hristos a fost botezat si prin Legea Veche, a iudeilor (taiere imprejur).

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...mi-154020.html
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.01.2017 at 13:56:10.
Reply With Quote