View Single Post
  #187  
Vechi 16.04.2011, 09:47:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea intaia a Sfantului Macarie cel Mare :
Doamne, curateste-ma pe mine pacatosul, ca niciodata n-am facut bine inaintea Ta; scapa-ma, deci de vicleanul si fa sa fie in mine voia Ta, ca fara de osanda sa deschid gura mea cea nevrednica si sa laud Prea Sfant numele Tau : al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin !

Rugaciunea a doua :
Din somn sculandu-ma, cantare in miez de noapte aduc Tie Mantuitorule, si inaintea Ta cazand, strig : nu ma lasa sa adorm in moartea pacatelor, ci ma miluieste, Cel ce Te-ai rastignit de voie, si pe mine cel ce zac in lene, grabind ma scoala si ma mantuieste, ca sa stau inaintea Ta in rugaciuni; iar dupa somnul noptii, sa-mi luminezi ziua fara de pacat, Hristoase Doamne si ma mantuieste.

Rugaciunea a treia :
Catre Tine Stapane, Iubitorule de oameni, sculandu-ma din somn scap si spre lucrurile Tale ma nevoiesc, ma rog Tie, ajuta-mi cu milostivirea Ta in toata vremea si in tot lucrul. Scapa-ma de toate lucrurile cele rele lumesti, si de sporirea diavoleasca izbaveste-ma, si ma du intru Imparatia Ta cea vesnica; ca Tu esti Facatorul meu si purtatorul de grija si datatorul a tot binele, si in Tine este toata nadejdea mea, si Tie slava inalt, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Rugaciunea a patra :
Doamne, Care cu multa bunatatea Ta si cu indurarile Tale cele mari mi-ai dat mie, robului Tau, de am trecut timpul noptii acesteia fara ispita de toata rautatea pizmasului, Tu Insuti Stapane, Facatorule a toate cate sunt, invredniceste-ma cu adevarata lumina Ta, ca sa fac voia ta cu inima luminata, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Rugaciunea a cincea :
Doamne, Dumnezeule, Atottiitorule, Care primesti de la puterile Tale cele ceresti cantarea Sfintei Treimi, primeste si de la noi nevrednicii robii Tai cantarea Sfintei Treimi, si ne daruieste ca in toti anii vietii noastre si in tot ceasul, Tie slava sa-Ti inaltam : Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Rugaciunea a sasea :
Doamne Atottiitorule, Dumnezeul puterilor si a toate trupurile, Care intre cele de sus locuiesti si spre cei smeriti privesti; Cel ce ispitesti inimile si rarunchii si tainele oamenilor le stii cu adevarat, Lumina fara de inceput si pururea fiitoare, in Care nu este mutare sau umbra de schimbare, Insuti Imparate fara de moarte, primeste rugaciunile noastre pe care le facem catre Tine din gurile noastre cele necurate in aceasta vreme a noptii, indraznind pentru multimea milelor Tale. Lasa noua greselile ce am gresit inaintea Ta : cu cuvantul, cu lucrul, din stiinta si din nestiinta. Curateste-ne pe noi de toate intinaciunile trupesti si sufletesti,facandu-ne pe noi casa Cinstitului si Sfantului Tau Duh. Si ne daruieste noua cu inima veghetoare si curata sa trecem toata noaptea acestei vieti, asteptand luminata si sfanta zi a Unuia Nascut Fiului Tau, a Domnului Dumnezeului nostru Iisus Hristos, in care va veni pe pamant cu slava sa judece pe toti si sa plateasca fiecaruia dupa faptele lui. Ca sa nu ne aflam zacand si dormitand, ci priveghind si sculati in lucrarea poruncilor Lui si sa fim gata a intra in bucuria si camara Slavei Lui celei Dumnezeiesti, unde este glasul celor ce Te lauda si nespusa dulceata a celor ce vad pururea frumusetea cea nespusa a Fetei Tale; ca Tu esti lumina cea adevarata, Care luminezi si sfintesti toate, si pe Tine Te lauda toata faptura in veci. Amin.

Rugaciunea a saptea :
Pe Tine Te binecuvantam, inalte Dumnezeule si Doamne al milelor, Cel ce faci cu noi pururea lucruri mari si cu anevoie de urmat, slavite si prea minunate, care nu au numar. Cel ce ne-ai dat noua somn spre odihna neputintelor noastre si spre repaus de ostenelile trupului celui cu milte osteneli. Multumindu-Ti ca nu ne-ai pierdut pe noi cu faradelegile noastre, ci dupa obiceiul cel iubitor de oameni Te-ai milostivit si ne-ai ridicat pe noi a maneca si a slavi Stapanirea Ta. Pentru aceea ne rugam bunatatii Tale celei neasemanate : lumineaza ochii gandului nostru si ridica mintea noastra din somnul cel greu al lenii, si ne deschide gura noastra si o umple de laudele Tale, ca sa putem in liniste a canta, a Te lauda si pururea a ne marturisi Tie: lui Dumnezeu Celui slavit in toate si de toti, Tatalui Celui fara de inceput, impreuna si Unuia-Nascut Fiului Tau, si Prea Sfantului si Bunului si de viata Facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote