View Single Post
  #52  
Vechi 05.05.2009, 10:51:01
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?

Cei de la Sfantul Munte nu cred ca va pot ajuta pentru ca si ei (dupa cunostintele mele) ii considera eretici pe stilisti. Aceasta problema nu se va rezolva "corect" cautand solutii de compromis... sau diferite cai ocolitoare ale problemei de fond...

Probabil mai mult decat orice sfat pe care il puteti primi pe forum trebuie sa luati voi o hotarare, eu v-as sugera sa va puneti nadejdea in Dumnezeu si sa-L rugati sa faca cum crede El de cuvinta cu relatia voastra si sa fiti deschisi vointei lui Dumnezeu. In aceasta problema eu consider ca parintii nu trebuie sa aiba influente si mai ales voi nu trebuie sa le ingaduiti amestecul. Si este bine ca fiecare dintre voi sa-si tina proprii parinti la distanta.

Daca iubirea voastra este curata si deschisa, Dumnezeu nu va va lasa fara un raspuns. Poate este bine sa tineti un post (special pentru aceasta problema) si sa va rugati impreuna pentru rezolvarea acestei probleme. De multe ori rugaciunea si postul fac mai mult decat sute de polemici fara rost. Dumnezeu stie cel mai bine care este iesirea din aceasta problema. Dar nu dati vina pe iubire, din contra, daca iubirea este curata si bineplacuta inaintea lui Dumnezeu pentru aceasta iubire Dumnezeu va va rezolva problema intr-un mod cu adevarat minunat.
Reply With Quote