View Single Post
  #152  
Vechi 18.01.2010, 14:27:17
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Dupa cate imi aduc aminte din replicele tale din trecut,tu cam "exagerezi" in cele legate de evrei ca sa nu scriu mai dur. Daca ai fi stiut si inteles despre ce am discutat cu Anca Miha poate nu iti sarea asa mustarul dar probabil ca tu esti din aceia care sa discute civilizat nu stie si prefera sa s jigneasca si ca la jigneala sa aiba sprijinire,o face " in
numele poporului roman". Asta este un tric comunist sau nationalist ieftin demn de dumneata.
Numai sa nu mor de ras ca ce ai scris ,intareste ce am scris eu in replica mea. Poporul roman este un popor DOCIL SI SUPUS la care i-au trebuit 44 de ani ca sa se revolteze contra comunismului. Nu am jignit cu nimica si asta este un fapt istoric .Nu am amintit nu Holocaustul poporului evreu si nu acei care au umplut inchisorile comunistilor deoarece,o parte din ei au fost legionari care au facut Romaniei numai paguba. Crede-ma ca stiu asta din sursa sigura. Matusa mea ,sora mamei "a facut" 20 de ani de inchisoare pentru spionaj. Intre noi fie vorba,pe drept.Dupa ce sa eliberat in anii 70 am vizitat-o cateva ori si ce m-a povestit desigur ca nu ai auzit niciodata din prima sursa.
Poporul roman este un popor pasnic ,docil si supus. In acei 44 de ani ,nimeni nu a organizat o revolta sau revolutie cum ati facut in 1989 cand a fost ocazia potrivita.
Eu nu propag ura .Cine citeste ce ai scris intelege usor la cine ura troneaza in firea sa.
In alte threaduri v-am luat apararea - sau mai bine zis v-am aparat ideile pentru ca mi se pareau corecte.

Sa nu ne amintim acum cine a stat in spatele comunismului - adica cine a eliberat aceasta plaga. Sa nu intram in discutii de-astea, astfel incat eu sa nu devin antisemit. Dar nici dumneata nu jigni, cum ai facut-o din nou, ca simt un pic de aer anti-crestin.

Desigur ca nu ai auzit de Valeriu Gafencu, de exemplu, sau de Nicolae Steinhardt (pe acesta banuiesc ca ai vrea sa-l uiti un pic), sau de altii si altii, de toata elita romaneasca calcata in picioare de "eliberatorii rosii".

Poporul asta pe care il jignesti tu v-a fost casa mult timp. Dar vremurile trec, politica se aseaza "asa cum trebuie" etc. Recunostinta? Floare rara.

Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze
Reply With Quote