View Single Post
  #167  
Vechi 10.03.2010, 20:02:40
quester3 quester3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Mesaje: 6
Implicit

Este adevarat ca preotii nu au acceptat adevarul despre Iisus ca Fiul lui Dumnezeu desi au existat si membri ai sinedriului carora Li s-a descoperit natura dumnezeiasca a lui Iisus precum Sf Iosif din Arimateea si Sf. Nicodim. Sf Nicodim este cel care i-a luat apararea lui Iisus in fata lui Pilat din Pont iar marturia acestuia si argumentele aduse in sprijinul lui Iisus sunt interesante tocmai pentru ca exprima legatura dintre vechea si noua lege, intre minunile facute de Dumnezeu prin Moise si cele infaptuite de Iisus (legatura dintre Iisus si Moise apare si in episodul Schimbarii la Fata si este revelata chiar de Dumnezeu-Tatal care Ii arata pe Moise si Ilie alaturi de Iisus si Le dezvaluie ucenicilor lui Iisus prezenti pe muntele Tabor, Ioan si Iacob, faptul ca Iisus este Dumnezeu-Fiul):
‘Îngăduie, preacinstite, să spun și eu câteva cuvinte!’. Pilat îi răspunde: ‘Vorbește!’. Și Nicodim începe: ‘Eu le-am spus așa bătrânilor, preoților, leviților și tuturor evreilor care se aflau în sinagogă: Ce-aveți cu omul acesta? Nu vedeți că face nenumărate semne dumnezeiești și minuni, pe care nimeni nu le-a mai făcut până astăzi și nici nu le va mai face de astăzi înainte? Lăsați-l în pace și nu plănuiți vreun rău împotriva lui! Căci dacă minunile lui sunt de la Dumnezeu, ele vor rămâne, iar dacă sunt de la om, ele se vor destrăma. Doar și Moise, când a fost trimis de Dumnezeu în Egipt, a făcut multe minuni poruncite de Dumnezeu înaintea faraonului. Și erau acolo doi slujitori ai faraonului, Iamnes și Iambrea, care făceau și ei, ca și Moise, nu puține minuni, așa încât egiptenii îi socoteau aproape zei. Dar fiindcă minunile lor nu veneau de la Dumnezeu au pierit și ei și toți cei care credeau în ei. Acum vă zic: lăsați-l în pace pe omul acesta, căci nu aveți nici un motiv să-l omorâți.’
Reply With Quote