View Single Post
  #16  
Vechi 12.02.2010, 22:27:41
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Faci referire la un articol tendentios.
Chiar daca informatia in sine nu este falsa, este incompleta, tendentioasa, voit rastalmacita pt a se sustine un punct de vedere neortodox.
Acesta este un articol anti-crestin si pro-avort.
Eu nu sunt cea mai in masura sa raspund la acest mesaj, nu am suficienta pregatire (un preot ar fi fost binevenit), dar spun si eu evidenta.
In primul rand ce legatura este intremutilare genitala si crestinism? Absolut nici una. Exemplul este pus acolo doar pentru a trezi oroarea cititorului (care scapa din vedere ca nu este o practica crestina), pentru a crea o stare de dezgust si indignare inainte de a citi "argumentele".
Apoi referitor la "necuratia" femeii, nu vad discriminarea. Si barbatul se supune anumitor reguli daca are scurgeri.
(Nu stiu exact care sunt regulile privitoare la rani, ca sa le redau aici.. dar macar bunul simt imi spune sa nu ating icoane daca am rani pe degete, sa nu sarut icoana daca mi-au crapat buzele de la frig si am rana.. etc. Sangele nu este permis in biserica).
Scurgerile la barbati si femei sunt consecinta pacatului, sunt o expresia a firii omenesti cazute . Adam si Eva inainte de cadere nu aveau asa ceva. (cineva afirma mai demult pe forum ca sfintii/sfintele nu au scurgeri.. nu stiu daca este adevarat, eu nu am citit despre asta.. Dar nu mi se pare deloc absurd).
Nu vreau să fiu tendențios. Articolul o fi. E mai degraba vorba de religie in general, nu numai de creștinism. M-am folosit de articol pentru a da exemple.
Scurgeri la bărbați.. Ce fel de scurgeri?
Chestia cu rănile și sângele în biserică are explicație medicală, previne răspândirea bolilor, nu e vorba de murdăria sufletească. O femeie la menstruație nu va avea cum să împrăștie sânge în biserică. Vreau doar să nu se facă o asociere între murdăria fizică și cea sufletească.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote