View Single Post
  #23  
Vechi 22.07.2010, 18:48:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Acatistul Catre Prea Sfantul Si De Viata Facatorul Duh , Dumnezeul Nostru

Un alt Acatist drag mie , aducator de multa intelepciune si luminarea mintii , este Acatistul " Catre Prea Sfantul Si De Viata Facatorul Duh , Dumnezeul Nostru ". Acest Acatist a fost tradus in limba romana in anul 1977. Duhul Sfant este a Treia Persoana din Sfanta Treime . Biserica noastra Ortodoxa invata ca Tatal este Creatorul , Mantuitorul Iisus Hristos este Mantuirtorul lumii si Duhul Sfant este Sfintitorul lumii . Duhul Sfant purcede de la Tatal se odihneste in Fiul . Toata luminarea si intelepciunea noastra ne vine prin Duhul Sfant . Este un Acatist deosebit , cu o incarcatura aparte. Un Parinte bine spunea , facand referire la acest Acatist : " Acatistul Duhului Sfant se citeste nu numai atunci cand avem nevoie de ajutorul sau temporar ( la examene , invatatura ) ci in tot timpul vietii noastre , deoarece luminarea inseamna desavarsire . Desavarsirea in lumea aceasta este un urcus continuu si infinit " . Nu am gasit acest Acatist in format mic pentru a-l adauga in mica mea mapa de care vorbeam ceva mai sus , dar l-am descoperit intr o carte de Rugaciuni si Acatiste editata in anul 2000 de Manastirea Lainici , o colectie ce contine si povete si invataturi . Cine are sansa sa achizitioneze aceasta carte care are ca titlu complet : << Carte De Rugaciuni cu Acatistele cele mai folositoare din viata omului-cu povete si invataturi >> , va avea o bucurie imensa ! Aceasta comoara de carte a fost , repet , editata de Manastirea Lainici si are " Cuvant inainte " semnat de Arhim.Ioachim Parvulescu . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote