Subiect: cenzura
View Single Post
  #8  
Vechi 26.05.2012, 22:40:01
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

@ucenic este cea mai pura si mai frumoasa forma de a fi, de a vrea, de a trai. Si aici ai admiratia mea sincera.

Totusi, crezul meu este urmatorul (nu neaparat adevarat):

1. Iisus a venit aici sa ne dea un exemplu, sa fim ca el. A venit aici sa ne arate "CUM".... care cum conteaza mai putin. Aici nu cred ca ma poti contrazice.

2. Iisus a invatat si a indemnat la invataturi si mai ales cautare. Iti pot cita multe pasaje din biblie cu acest indemn de "cauta si vei gasi"...asta daca doresti, sau daca nu esti de acord cu mine.

3. Iisus nicidecum nu a incurajat veneratia oarba, muteasca si umila. Nu a vrut niciodata sa fie un zeu...chiar a sustinut mereu sa ne rugam la Tatal, care este mai presus de toate. Stii bine cum a reactionat fata de farisei si de templu (si aici nu e vorba numai de cei care vindeau in templu...ci explicit in scripturi vizavi de cei ce "invata gresit").

Ca si o concluzie pot afirma:

- daca toti am fi ca tine (in ideea in care esti sincer in cele ce afirmi si nu ai dubii sau lupte interioare) lumea ar fi infinit mai buna
- daca toti am fi ca tine, ne-am plafona, am stagna nu am reusi sa urmam exemplu hristic.
- cred ca acesta este primul pas, cel in care esti tu acum. odata vietuita aceasta stare de umilinta si credinta ar trebui sa apara a doua stare de cautare...sau nu. Depinde de fiecare.
Reply With Quote