Subiect: Ecumenismul
View Single Post
  #9  
Vechi 08.09.2006, 18:08:33
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Nicolas vorbeste de faptul ca unii antiecumenisti nu se supun (uneori) ierarhilor. Dar pana unde merge ascultarea daca unii ierarhi sunt banuiti (si nu iese fum fara foc!) ca sunt masoni (de ecumenisti nu mai vorbim, nici nu se mai feresc de asta)?

Sa nu uitam ca in unele situatii, cand un lup devine pastor al oilor, trebuie sa iubim mai mult adevarul si sa luam atitudine. Biserica noastra respinge clericalismul, ascultarea orbeasca, care ne "scuteste" sa gandim.
Suntem datori sa ascultam de mai-marii nostri care drept invata cuvantul adevarului si cred ca toti ortodocsii o facem cu smerenia cuvenita. Dar daca pastorii sunt fatarnici, au doar infatisarea dreptei-credinte, insa in realitate urmaresc alte interese, atunci cred ca este mai potrivit comportamentul Sfantului Maxim Marturisitorul in controversa monotelita sau al sfintilor calugari din timpul prigoanei iconoclaste. Acesti nu au dat ascultare episcopilor care-i indemnau sa accepte erezia si pana la urma au biruit.

Trebuie sa veghem pentru ca masoneria si ecumenismul sunt amenintari reale pentru Biserica. Pacat ca multi preoti, din ignoranta presupun, nu sunt constienti de aceste pericole si mai si rad de cei care se ingrijoreaza. Mare pacat fac. In vechime pastorii erau constienti de primejdiile care pandesc turma si luau masuri de aparare.

Am deschis un topic nou: / Alte religii / Masonerie - infiltrarea masonica in Biserica
Reply With Quote