View Single Post
  #316  
Vechi 04.10.2012, 21:19:44
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Psalmul 87

Doamne Dumnezeul mântuirii mele, ziua am strigat și noaptea înaintea Ta. Să ajungă rugăciunea mea înaintea Ta; pleacă urechea Ta spre ruga mea, Doamne. Că s-a umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat. Socotit am fost cu cei ce se pogoară în groapă; ajuns-am ca un om neajutorat, între cei morți slobod. Ca niște oameni răi ce dorm în mormânt, de care nu Ți-ai mai adus aminte și care au fost lepădați de la mâna Ta. Pusu-m-au în groapa cae mai de jos, întru cele, întunecate și în umbra morții. Asupra mea s-a întărit mânia Ta și toate valurile Tale le-ai adus peste mine. Depărtat-ai pe cunoscuții mei de la mine, ajuns-am urâciune lor. Închis am fost și n-am putut ieși. Ochii mei au slăbit de suferințe. Strigat-am către Tine Doamne, toată ziua întins-am către Tine mâinile mele. Oare morților vei face minuni? Sau cei morți se vor scula și Te vor lăuda pe Tine? Oare, va spune cineva în mormânt mila Ta și adevărul Tău în locul pierzării? Oare se vor cunoaște întru întuneric minunile Tale și dreptatea Ta în pământ uitat? Iar eu către Tine, Doamne am strigat și dimineața, rugăciunea mea Te va întâmpina. Pentru ce, Doamne lepezi sufletul meu și întorci fața Ta de la mine? Sărac sunt în osteneli din tinerețile mele; înălțat am fost dar m-am smerit și m-am mâhnit. Peste mine a trecut mânia Ta și înfricoșările Tale m-au tulburat. Înconjuratu-mau ca apa toată ziua și m-au cuprins deodată. Depărtat-ai de la mine pe prieten și pe vecin, iar pe cunoscuții mei din cauza ticăloșiei mele.
Reply With Quote