Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #643  
Vechi 04.09.2017, 21:52:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Palamist, nu trebuie să înlocuiesc un sfânt cu altul. Dacă n-ai observat, parte din semnătura mea e o strofă din Cântecul Fratelui Soare al Sfântului Francisc.

Pe de altă parte, în ce îl privește pe Padre Pio - ai fost la mormântul lui ? Te-ai rugat lui Dumnezeu în bisericile din San Giovanni Rotondo ? L-ai rugat pe Padre Pio să mijlocească pe lângă Dumnezeu ca un copil născut mult prematur, căruia doctorii nu-i dădeau decât șanse infinitezimale de supraviețuire, să trăiască ? Ai văzut, apoi, acel copil, trăind ? Eu l-am văzut, vara aceasta, în vârstă de patru ani.

Atunci când l-am rugat pe Padre Pio să mijlocească pentru copil, și pentru mama lui, eram pe punctul de a-mi pierde credința în Hristos.

Copilul a trăit, dar din cauza nașterii mult premature a rămas cu o deficiență de auz. Acum, cu ajutorul unui implant, copilul care nu trebuia să se nască și care s-a născut surd aude normal și merge la grădiniță.

De câte ori îl văd, sau aud despre el, e ca și cum Hristos mă trage de mânecă și îmi spune - "Ei, cum a rămas ?"

Eu am devenit creștin datorită lui Hristos, a Duhului Sfânt și a mijlocirii, cred eu, a Sfintei Gemma Galgani, și am rămas creștin, într-un moment în care eram pe punctul de a-L renega pe Hristos, datorită lui Padre Pio.

Și, apropo, ambii sfinți despre care am făcut vorbire se încadrează în categoria misticilor catolici.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 04.09.2017 at 22:02:28.
Reply With Quote