View Single Post
  #9  
Vechi 25.01.2010, 19:08:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anna, stai nu te indigna chiar asa, cu cred ca chiar asta vroia sa spuna Andrei. Valentin a spus ca nu trebuie schimbat nimic, ci doar poate sa ne intoarcem ca pe vremea Sf Parinti. La care Andrei a spus, sigur, si pe acea vreme botezul se facea la 10-12 ani (daca e adevarat sau nu, este cu totul altceva, poate cineva poate sa spuna, eu nu stiu), si poate asa se inmultesc ortodocsii practicanti.

Problema pe care o pune Andrei nu este botezul la varste fragede, ci apatia religioasa, care este de altfel un fenomen serios care ar trebui adresat. Si da, sigur, toata lumea se imbulzeste sa isi boteze copiii, din obisnuinta, din superstitie, sau din credinta, dar ce facem dupa? Fiindca noi nu suntem protestanti ca sa spunem osas --once saved, always saved -- doar botezul in sine nu ne mantuieste nici pe departe, ci doar deschide poarta spre posibilitatea mantuirii. Ca si institutie si in mod constant si organizat, Biserica ar trebui sa se ocupe de problema lipsei de catehizare. Ce rost are botezul daca tu dupa aia mai dai pe la biserica pe la vreo nunta sau inmormantare, si atunci nu stii cum sa se termina mai repede ca sa mergi la petrecere/praznic.
Reply With Quote