View Single Post
  #57  
Vechi 19.02.2013, 16:05:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Eugen, mi-a placut atat de mult penultimul tau post, incat mi-am schimbat semnatura.
Multumesc pentru consideratie.

Suntem ceea ce suntem: oameni. Fiecare om este o entitate.
Suntem alcatuiti din materie (pamant) si psiho-somatic nu este diferenta intre noi si animale... insa care este cauza si scopul capacitatii noastre cognitive intelectuale unice in univers? Care este cauza constiintei? Ce ne face oameni? Stiinta nu va putea oferi niciodata explicatii stiintifice la astfel de intrebari. Ferice de cei ce cauta raspunsul la astfel de intrebari la Hristos, in Biserica, intru harul Duhului Sfant.

Sunt multi ignoranti la cele doua extreme: scientismul si fundamentalismul creationist pseudo-stiintific (intelligent design) insa sunt de parere ca ei isi fac rau in primul rand lor insile, caci nu se cunosc pe ei insisi... ci doar au impresia ca stiu cine sunt ei insisi.


Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 19.02.2013 at 16:34:02.
Reply With Quote