View Single Post
  #7  
Vechi 27.08.2015, 14:07:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce inseamna s-o alapteze cat mai mult?
Peste un an?Peste 3 ani? Peste 6 ani ca altii? http://www.parenting.com/news-break/...r-old-daughter
Unde te situezi?
Alăptare la cerere, din prima zi. În cazul nostru, înțărcarea a fost la 2 ani și 4 luni și a fost naturală, din cauză că a venit bebe2. Laptele a fost din ce în ce mai puțin și copilul s-a obișnuit cu ideea, din moment ce putea să mănînce (vegetale exclusiv pînă atunci). La următorii copii vom vedea...

Citat:
Legat de alaptat, cred ca Florin vroia sa zica sa nu renunte daca nu reuseste in prima, sau daca are impresia sau ii zic cei din jur diverse (ca nu-i ajungefetei laptele ei, ca nu are laptele bun si alte minuni). Parerea mea vis-a-vis de alaptat e ca ideal ar fi ca, coplul sa fie alaptat pana in jurul varstei de 2 ani (bine inteles, nu alaptat exclusiv, ci si diversificat atunci cand trebuie - ideea e ca, aopilul sa aiba parte de laptele matern pana in juul varstei de 2 ani). Intr-adevar nu inotdeauna se poate, insa daca se poate, de ce nu?!
Cunosc mmici care au alaptat 3 saptamani sau mai putin din motive "estetice"; cunosc mamici care au renuntat dupa 2-3 luni la presiunile binevoitorilor cu texte gen: da-i lapte praf ca laptele tau s-a stricat/nu ii ajunge sa se sature etc. si stiu mamici care inca alapteaza, copii avand intre 9 luni si 1 an si 10 luni.
Cam așa ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote