View Single Post
  #123  
Vechi 17.10.2016, 09:25:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Desigur, desigur...:)
Cand apare copilul nu ne transformam prin hocus-pocus, asa este.
Si totusi, aceasta experienta are, mai ales la mamici, unele roade in planul maturizarii, al intelepciunii, al dezvoltarii afective, al echilibrului... Cum zicem noi in psihologie - e o experienta "formativa". E drept ca mai apar si decompensari, pot surveni si depresii etc. Dar pe ansamblu experienta maternala reinnoieste, aduce vigoare si multe alte roade bune. Cel putin asa e de obicei...

*
Cat priveste "hainele de mamica"...:) Evident ca nu sunt unele cu totul speciale, nu sunt in nici un caz un fel de uniforma...:)
Sunt haine care te ajuta sa iti faci cum se cuvine noul rol.
In general sunt haine care nu te impiedica: sa trebaluiesti, sa alaptezi, sa plimbi copilul, sa il speli, sa il ridici, sa il bucuri, sa il inveti...
Acuma daca tu vrei sa iti tatuezi, sa zicem, un trandafir pe umarul stang - ce sa zic, nu te va impiedica sa speli copilul sau sa il duci la doctor. Dar va trebui sa faci fata unei intrebari de bun simt pe care ti-o va pune copilul intr-o zi... De exemplu:
a) mama, de ce trandafirul tau nu inteapa?
b) de ce nu miroase ca toti trandafirii?
c) de ce nu se usuca si nici nu infloreste?
d) cum a crescut el acolo?
Sau, mai delicat: "mami, cand facem si noi o ...dulceata de trandafiri, ca prietena mea de la gradi face in fiecare an cu mamica ei..."

Acuma nu pot sa imi imaginez cum va fi daca dialogul cu pruncul daca iti tatuezi nu un trandafir ci o supernova sau un picior de fotbalist sau, mai stii, vreo cativa serpi incolaciti pe o cruce... Esti sigura ca ai pregatiti toate raspunsurile bune pentru copil? Sau te bazezi pe inspiratia de moment, pe "creativitate si spontaneitate"...
Ce sa zic, hainele pe care le port de obicei nu ma impedica sa fac nici o treaba, sunt haine comode in care ma pot misca in voie si nu mi se vad toate alea. Deci, la capitolul asta i have no problem :)
Copiii mei vor sti ce e un tatuaj si un piercing, asaca daca voi fii intrebata lucruri legae desre tatuaj, le voi explica frumos adevarul. Ce e, de ce l-am facut, cum se face etc.
Si daca o sa isi faca i ei la randul lor, no poblem, atata vreme cat nu si-l vor face din teribilism sau pe ascuns.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pana la urma cati sfinti au fost tatuati si daca exista cati s-au tatuat din voia lor si nu regreta asta ?
Poate chiar multi, poate putini, poate niiunul. Nu vei sti asta niciodata, nu-i asa? Ca doar nu i-ai vazut pe vremea cand erau vii, iar sfintii contemporani la fel, nu cred ca le-ai vazut intreg corpul ca a stii daca au avut sau nu tatuaje. Asta e un argument fara nici o noima, pt ca pur si simplu ramane un mister.

Ah, Alin, e fix problema mea ce o sa imi tatuez si unde.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote