View Single Post
  #1075  
Vechi 10.05.2017, 00:04:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai spus ca toti ortodocsii ar trebui sa gandeasca asa, nu conteaza ce spun sfintii despre har si Biserica.
Ești fenomenal cum interpretezi și schimbi sensul ideii. Nu am spus că toți ortodocșii trebuie să gândească așa, ci m-am referit strict la Parintele Rafail, care "nu spune ca se mantuiesc si cei din afara Bisericii, spune ca nu stie".

Uite aici dialogul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=986

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe de alta parte, e posibil sa fi fost si o confuzie, in acel mesaj eu am scris despre cum trebuie sa gandeasca un ortodox si ced ca tu ai crezut....
Da, da...eu cred că tu ai crezut...veșnicele interpretări. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ca spun despre Parintele Rafail. Eu chiar cred ca e foarte probabil ca Parintele Rafail sa nu cunoasca toate aceste detalii din invatatura, pentru ca nu statea sa caute aceste informatii. Deci nu era vorba de a fi aflat adevarul si a nu-l accepta.
Ți-am spus eu, tu îl ai la degetul mic pe părintele Rafail. ...:))
Eu tind că cred că este un om citit, dar cu siguranță nu din articole de pe net. Apoi, are mai mulți ani de experință duhovnicească decât vârsta ta, experință formată în jurul unui Stareț cu multă experință. Sfatul meu este să-i faci o vizită și să-i spui de aceste detalii din învățătură, să afle și el adevărul. :)
Reply With Quote