View Single Post
  #522  
Vechi 20.07.2017, 00:35:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cititi si putina fizica cuantica ca sa vedeti cum se pune acolo problema cauzalitatii. Spuneam in postarea anterioara ca ar fi posibil ca anumite lucruri sa nu aiba o cauza si ma refeream acolo tocmai la unele fenomene cuantice cum ar fi de exemplu particulele virtuale.
"ar fi posibil" - gen cum un ateu, in ignoranta lui ar fi totusi onest si capabil sa recunoasca ca "ar fi posibil" sa existe Dumnezeu?

Deci care va sa zica luptam cu armele ratiunii impotriva credintei.
Si cand ratiunea ne aduce in pragul credintei, cautam tocmai o credinta, ca "poate" pentru a o evita pe cea adevarata.

E banal, sa stii.
STIM ca tot ce e in aceasta lume, materiala, are o cauza.
Iar incepatura cauzalitatii nu poate fi decat din afara ei, mai presus de cauza nu poate fi decat din afara ei.
Si pentru ca stim ca doar inteligenta produce inteligenta si avem inteligenta pentru a recunoaste inteligenta din mijlocul materiei oarbe si proaste, nu putem decat asum ca acea cauza fara cauza ESTE inteligenta.


Sigur, stii vorba aia: "inteligenta alearga dupa mine dar sunt mult mai rapid"?
Ei bine, asta se intampla atunci cand oamenii, ca sa evite acest proces logic banal, aleg sa inventezi pitici si spiridusi, pardon, particole virtuale, fara cauza, materie vesnica, proasta si creatoare in acealasi timp, animale care se metamorfozeaza, pardon, evolueaza, etc.

Citat:
Pai nici eu n-am spus ca realitatea e in totalitate materiala. Ce pot insa observa e ca va cam feriti sa raspundeti la intrebarea: pe ce temei consideram ca ceva e real? De exemplu pe ce temei considerati ca Dumnezeu e real? sau ca exista o lumina necreata? Ca asa scrie in Biblie? Sau asa scriu Sfintii Parinti? De unde stiti ca ceea ce scrie in Biblie nu e fals? Ati verificat dumneavoastra direct ca lumea a fost facuta de Dumnezeu?
Era un topic pe care s-a raspuns in mod inedit la aceasta dilema..
Am sa incerc sa revin pe tema asta, poate cu un link, poate cu o re-editare..

Citat:
Credinciosii de pe acest forum imi tot scot ochii cu faptul ca nimeni n-a vazut cum evolueaza speciile. Pot sa pun si eu in acest fel problema? Cine a vazut ca Hristos a inviat? Apostolii? De unde stiti ca nu mint?
Trebuie sa remarc progresul intelectual pe care il faci. Fara ironie.

In sfarsit, ai remarcat, probabil singurul evolutionist care a reusit sa "evolueze", ca evolutionismul este practic o credinta si nu o teorie stiintifica validata stiintific.

Citat:
nu-mi cereti sa cred in lumini create sau necreate sau ciudatenii precum luminile sfinte de la Ierusalim care se aprind singure prin nu stiu ce smecherie.
Pai daca nu stii ce smecherie, de ce crezi ca e smecherie?
Vezi, si tu crezi in ceva, doar ca ti-ai ales prost credinta.

Citat:
Polinoamele alea sunt lucruri reale, nu fabulatii precum sfanta lumina de la Ierusalim.
Spune asta la un taran cu patru clase. Neterminate.
Pai te stuche ala intre ochi si zice ca ai bolunzit de atata scoala.
Ca el a vazut lumina, si arde si polinoamele tale sunt doar o mazgaleala pe hartie care tu ai facut-o.

La fel si ca ateul care se hlizea tamp ca de ce taranul crede ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers.
Pai cum de ce, ca a vazut cu ochii lui.
Si ateul zice la fel "pana nu vad cu ochii mei nu cred". Si cand vede zice pe dos.

Cam asa e si cu credinta, ca sa-ti raspund pe scurt la nelamurirea ta cu "unde sunt dovezile" si "de ce sa cred"?

Una la mana, ca dupa cumv vezi chiar la tine, omul tot crede in ceva. Ratiunea si logica are limite, si cu cat le impingi mai departe cu atat mai aproape ajungi de ...credinta. "Poate ca". "Este posibil". "S-ar putea". Credinta care, de la caz la caz, o pui in slujba unei idei sau... a alteia. Vezi mai sus.

A doua, nu e neaparat despra ceea ce vezi (sau nu).
Este rezultatul logic a ceea ce procesezi cu toate simturile tale interioare, rationale si simtitoare.

Si tu ai un proces interior, unul intunecat, desigur, pe alocuri chiar in pofida ratiunii, prin care incerci sa te convingi, impotriva realitatii, ca raul nu este in natura umana decazuta (cum invata Biblia de ex.) ci ... in religie.

Si de aici toata fanfaronada turuiala de nume care dau din coada, evitand toate procesle logice, elementare, care ti-au fost puse in fata si care te-ar ajuta sa-ti extinzi orizonturile.

Asta nu inseamna ca in urma acestui gen de discutii cineva sconteaza ca vei deveni credincios, asa cum si tu probabil nu cred ca vei reusi sa convingi pe cineva ca in spatele sistemului tau de gandire se afla o ratiune superioara.

Ar fi suficient sa accepti ca asa cum "pot sa existe" particole fara cauza si alte minuni asemenea "poate sa existe" si Dumnezeu.
Si tu ar trebui sa gasesti taria sa traiesti cu gandul asta.

Restul o sa vina de la sine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.07.2017 at 01:06:42.
Reply With Quote