Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #30  
Vechi 09.07.2020, 12:54:37
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Elucubratii... filosofie goala, fara valoare, nici macar teologica.

Hristos a zis altceva. Daca ziceai ceva de Hristos si cum se asuma....

Vorbesti despre schimbare si asumare, dar nu stii ce este.

Eliberare? Stii ce este asta? Eliberarea este sa il asumi pe Hristos. Sa il intelegi si sa lucrezi ce a zis El.

Iar asumarea lui Hristos este in comunitate, intr-o comunitate unica.

Totul pleaca de la Hristos. In Biserica. Nu exista alta forma si formulare pentr uce trebuie facut si inteles... Totul se intemeiasa in Biserica. In Biserica Una. In Biserica Ortodoxa.
Matei 16:24 "Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie."

Vad ca aici Iisus vorbeste despre o lepadare de sine, ceva ce noi trebuie sa facem, te poti duce la biserica toata viata, dar daca nu are loc o schimbare interioara, degeaba te duci... De mic am observat cum oamenii se duc la biserica, se spovedesc, asculta scripturile, apoi, cand se intorc acasa, se intorc la vechiul "Eu". Cei care cu adevarat traiesc schimbari interioare, sunt cei care au trait suferinte inimaginabile, atat de mari, incat "Eul" lor s-a destramat complet si au putut sa se apropie de Dumnezeu mai mult ca niciodata. Stiu ca nu poti intelege, dar "Eul" este cel ce sta intre om si Dumnezeu, citeste scripturile si vei vedea acest lucru. Acest "Eu" este mostenirea satanica a umanitatii. Tanjeste sa fie mereu in centrul atentiei, nu-i ajunge nimic, se crede cel mai tare, cel mai bun, cel mai destept, crede ca le stie pe toate, vrea mereu mai mult decat are, totul se invarte in jurul sau, se crede nemuritor, el insusi se face pe sine dumnezeu.

Daca tu crezi ca Hristos va face totul pentru tine, fara ca tu, fiinta umana, sa nu ridici un cap de ata, gresesti amarnic.

Marc 10:17-22 Și când ieșea El în drum, alergând la El unul și îngenunchind înaintea Lui, Îl întreba: Învățătorule bun, ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?
Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu.
Știi poruncile: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb, să nu înșeli pe nimeni, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.
Iar el I-a zis: Învățătorule, acestea toate le-am păzit din tinerețile mele.
Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie.
Dar el, întristându-se de cuvântul acesta, a plecat mâhnit, căci avea multe bogății.

Iata cum acel om bogat nu a putut sa se lepede de sine, atat de tare era inrobit de propriul "Eu" incat n-a fost capabil sa inteleaga ca bogatiile lumesti sunt trecatoare si ca adevaratele bogatii sunt cele ce dainuiesc pentru totdeauna, cele duhovnicesti. Iata ce inseamna lepadare de sine, este ceva ce doar noi putem face, dar cum sa faci asta cand tu esti robul propriului tau sine, cand tu nici macar nu te cunosti pe sine insuti...... Nu te astepta ca Hristos sa faca El asta pentru tine, insa vei avea nenumerate ocazii sa te trezesti din acest somn adanc.

Multe am de spus, dar cine sa auda...
Reply With Quote