Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #36  
Vechi 10.07.2020, 07:52:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Din ce am vazut si din ceea ce vad, majoritatea oamenilor de pe planeta asta sunt sclavi ai propriului "Eu", aici ma includ si pe mine, evident, desi am inceput sa fac primii pasi timizi catre eliberare.
Marea majoritate.
Ma bucur ca ai realizat un mare lucru: ai constientizat pacostea de care trebuie sa scapi.
Faptul ca ai realizat asta( ca ai constientizat) inseamna ca ai primit un talant; vezi ce faci cu el caci vei fi judecat mai sever.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Ce inseamna sa "vrei cu adevarat"? Ca multi vor cu adevarat si se intorc de unde au plecat, pai cum sa nu fie asa cand "Eul" este cel ce stapaneste, cum sa te lepezi de el daca nici macar nu esti constient de existenta lui, este ca si cum ai incerca sa prinzi vantul in mana, niciodata nu vei putea.
Sa vrei cu adevarat inseamna sa reusesti.
Multi doresc, dar nu reusesc pentru ca nu vor cu adevarat, adica nu intreprind pentru reusita ceea ce este necesar. De ce nu intreprind? Fiindca dorinta nu este din inima, ci din minte, din aprecierea ca i-ar conveni. Ca dorinta sa treaca din minte in inima e nevoie de multa straduinta pentru ca toate resursele sa fie canalizate spre scopul... "dorit".

Ar fi ideal sa constientizam necesitatea lepadarii de sine, dar se poate si fara constientizare daca ne putem sustrage dominatiei parerii proprii, adica daca exista o cultura proprie ridicata(inaintata) si daca ne cenzuram dorintele.
Buddha a realizat asa ceva si a intemeiat... o scoala: Buddhismul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.07.2020 at 08:08:10.
Reply With Quote