Subiect: Ma puteti ajuta?
View Single Post
  #8  
Vechi 11.09.2010, 20:50:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Am fost acum ceva vreme la o biserica din Bucuresti numai ca spre rusinea mea, i-am uitat numele.
Stiu ca la acea biserica se spune ca, participand de 9 ori la rand la slujba ti se indeplineste o dorinta (nu stiu daca e adevarat)
Si daca tin bine mine, cred ca e prin zona Unirii
Mirela, Dumnezeu nu este o masinarie care automat iti indeplineste o anume dorinta a ta cu conditia sa faci un anume lucru de un anume numar de ori!

Dumnezeu este o Persoana Vie - este Tatal nostru Cel din Ceruri (cu toata dragostea Sa mai perfecta decat a oricarui parinte biologic) cu care poti sa intri in dialog prin rugaciune - si sa stii ca "te aude din prima" - nu trebuie de un anume numar de ori (cum spui tu "de 9 ori la rand").
El te iubeste tot timpul si daca iti este de folos (daca este spre folosul tau), apoi sa stii ca e suficient sa te rogi doar - te asculta si iti ofera si din prima daca El stie ca iti este de folos ceea ce ii ceri tu.

Insa ca si unui parinte sau prieten drag, cu care vrei sa stai de vorba cat mai mult si sa ii fi cat mai aproape, "vorbeste" cu El cat mai mult prin rugaciune, nu numai de 9 ori. Ce tu cu parintii sau cu prietenii tai vorbesti numai de 9 ori? Sau daca ceri ceva parintelui tau sau unui prieten care stii ca tine enorm la tine, crezi ca nu iti va da decat daca ii ceri de 9 ori? Sau crezi ca daca mergi in casa cuiva de 9 ori automat iti va indeplini o anume dorinta?

In orice biserica ortodoxa este Hristos. Mergi deci cat mai mult la orice biserica, asa cum ai merge in casa unui prieten pe care Il iubesti mult si simti nevoia sa il vizitezi cat mai mult. Asa cum ai merge in casa parintilor tai. Asculta-i si implineste-i si tu poruncile Lui, asa cum asculti si faci ce te roaga cei pe care tu ii iubesti. Roaga-te cat mai mult, adica vorbeste si tu prin rugaciune cu Dumnezeu.
Iubeste-L si tu pe Dumnezeu. El deja te iubeste si are grija de tine caci este Tatal Nostru Cel din Ceruri.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote