Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #5  
Vechi 09.08.2007, 02:44:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Isaia cap 58

3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeti de treburile voastre si asupriti pe toti lucrătorii vostri.
4. Voi postiti ca să vă certati si să vă sfăditi si să bateti furiosi cu pumnul; nu postiti cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îsi smereste sufletul său? Să-si plece capul ca o trestie, să se culce pe sac si în cenusă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6. Nu stiti voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptătii, dezlegati legăturile jugului, dati drumul celor asupriti ti sfărâmati jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteste în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile si tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga si Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenintarea cu mâna si cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând si tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric si bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit si în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale si vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălta clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune si vei fi numit dregător de spărturi si înnoitor de drumuri, ca tara să poată fi locuită.
13. Dacă îti vei opri piciorul tău în ziua de odihnă si nu-ti vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare si vrednică de cinste, ca sfintită de Domnul, si vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicesti cu treburile tale si fără să mai vorbesti desertăciuni,
14. Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruintă pe culmile cele mai înalte ale tării si te voi bucura de mostenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea.
Reply With Quote