Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #9  
Vechi 11.08.2007, 16:35:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Isaia cap 53

1.Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2.Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, si ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca să ne uităm la El, si nici o înfătisare, ca să ne fie drag.
3.Dispretuit era si cel din urmă dintre oameni; om al durerilor si cunoscător al suferintei, unul înaintea căruia să-ti acoperi fata; dispretuit si nebăgat în seamă.
4.Dar El a luat asupră-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a împovărat. Si noi Îl socoteam pedepsit, bătut si chinuit de Dumnezeu,
5.Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre si zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră si prin rănile Lui noi toti ne-am vindecat.
6.Toti umblam rătăciti ca niste oi, fiecare pe calea noastră, si Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
7.Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8.Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viata Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9.Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege si cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârsise nici o nedreptate si nici înselăciune nu fusese în gura Lui.
10.Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferintă. Si fiindcă Si-a dat viata ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmasii Săi, îsi va lungi viata si lucrul Domnului în mâna Lui va propăsi.
11.Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va sătura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe multi, si fărădelegile lor le va lua asupra Sa.
12.Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va împărti prada, ca răsplată că Si-a dat sufletul Său spre moarte si cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora si pentru cei păcătosi Si-a dat viata.

Reply With Quote