Subiect: Calugaria
View Single Post
  #5  
Vechi 03.09.2011, 20:36:54
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Buna!Am 13 ani si sunt fata.Inca nu i-am zis preotului ca am un gand de a ma duce la manastire.De ce?Pentru ca nu mai vreau sa mai vad spurcaciunile acestei lumi.Acolo imi castig mantuirea mai repede.Si cand o sa cresc mai mare sunt sigura ca acest gand o sa-mi dispara.Am o sora la manastire si m-a fascinat cantecele lor ,notele psaltice,portul negru pe care trebuie sa-l poarte permanent.De asemenea stiu ca sunt si multe ispite acolo.Dar nu sunt sigura ca le voi putea depasi.Am vazut cat de diferita este lumea acolo fata de aici.Pace,liniste,intelegere.Ar trebui sa ma duc de pe acuma sau ar mai trebui sa astept?
Doamne ajuta!
Este un gand frumos acesta..stii ca sunt monahi si monahii care de mici au crescut la manastire si au ramas toata viata acolo...nu cred ca varsta este importanta,ci chemarea.
La manastire nu mergem sa fugim de lume, ci sa ne rugam pentru ea...
Ce gand sa iti dispara? Un calugar care si-a inchinat viata lui Hristos nu mai vrea pe urma sa se intoarca in lume...e pacat sa te intorci de pe drumul acesta...
E absoluta nevoie sa vorbesti cu duhovnicul tau si daca se poate sa mergi pe la manastiri sa vorbesti cu surorile sau cu fratii de acolo. E nevoie sa ai binecuvantarea duhovnicului tau...si tine cont de sfaturile lui...daca asta e crucea pe care o vrei, trebuie sa ti-o asumi...roaga-te mult, sa te lumineze Dumnezeu ce trebuie sa faci!

te imbratisez cu drag,
Diana
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote