View Single Post
  #25  
Vechi 26.01.2013, 22:31:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De multe ori mi-am pus întrebarea: Cum e mai bine față de Dumnezeu să procedezi când observi o neorânduială în Biserică, la un mirean sau chiar și preot? De cele mai multe ori am zis Doamne miluiește-l și am mers mai departe. Oare am procedat corect?


"De multe ori mi-am pus întrebarea: Cum e mai bine față de Dumnezeu să procedezi când observi o neorânduială la un mirean ? De cele mai multe ori am zis Doamne miluiește-l și am mers mai departe. Oare am procedat corect? "

In Min. Sihastria, Schitul (devenit in 2012 minastire de sine statatoare) Sihla, in Min. Varatec, in Min. Negru-voda Cetatuia (de pe valea Dimbovitei) se practica dezbracarea sfintelor odajdii dupa incheierea tuturor slujbelor de dumnica peste mirenii bolnavi .
In aceste minastiri care sunt vesnic cercetate de pelerini , fiecare cu necazurile lor, aproape ca de obste se face acest ritual pt. ajutorarea si mingiierea celor ce sunt suferinzi de cancere, de instrainari mentale si demente, de tulburari ale duhurilor potrivnice, cu copii in diverse stadii de boli fatale etc.
Nu am vazut dar un parinte staret care citea dupa Marele Molitfelnic editat la Chisinau in 1922 spunea ca aceea este baza de practica !
In Romania cel putin insemnarea cu sfinta copie nici macar nu s-a prea auzit , dara-mi-te sa o mai vezi si practicata !


Eu am vazut ce raspunsuri s-au dat pina acum ... iti face parul sirma de ...pricepere si de dogmatica halita pe piine ! Da' ma rog , dreptul de a vorbi orice este garantat de la revolutia franceza !
Dar cu toate acestea sa nu il uitam deloc pe fratele Apostu Vasile , sotul useritei Stasilena , care aproape acum 2,5 ani (Domnul sa il odihneasca cu dreptii) dupa ce a facut recaderea la acelasi osteosarcom de femur dr.(cancer osos) a hotarit sa nu mai mearga decit la liturghie si la maslu , sa nu mai caute orice alt ajutor (cel putin dinafara asa parea) ci sa mearga direct in moarte insotit de Hristos .
Dar , dar aici este un mare si insemnat dar, stim cu totii (sper ca nu ati uitat) din descrierea Stasilenei cum a adormit : cu fata senina , chipul linistit, zimbind dupa prohod, galben ca ceara la fata si mobil (fara rigiditatea cadaverica care se instaleaza la tot adormitul intre 6-8 ore) .

Asadar, exemple exista de tot felul , dar asta nu insemneaza ca noi stim sigur (cu toate implicatiile liturgice , dogmatice *oare care este atingerea cu dogmatica?* si canonice)ca practica dezbracarii odajdiilor este necanonica .
Si am enumerat minastirile in care eu am vazut acest ritual si il recomand si celor care au nevoie (ca locuri de practicare) fiind sigur ca parintii moldoveni (din cei crescuti de Cleopa si nu numai) ca si sudisti nu gresesc canonic .
Cine are indoieli atunci fie sa se fereasca de asa ceva (ca sa nu faca vreo greseala canonica !) sau sa il roage direct pe parintele apostol Petru ca atunci cind vor fi in suferinta sa isi arunce felonul pe ei sau macar umbra lui sa ii umbreasca ca sa se vindece !
Si daca vom mai fi pe acele vremuri poate vom mai si discuta cum este cu canonicitatea sau lipsa ei !


Asta este cu dezbracatul odajdiilor !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.01.2013 at 22:38:10.
Reply With Quote