View Single Post
  #22  
Vechi 21.02.2013, 15:12:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu-mi place mie de Constantin Stoica, dar are omul asta un tupeu si-o limbarita, ceva de speriat. Probabil cineva l-a invatat ca nu conteaza cum anume reactioneaza, atata timp cat o face prompt si cu tupeu. Adevarul e ca-n cartier merge si cu din astea.
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)

Last edited by ioanna; 21.02.2013 at 16:01:06.
Reply With Quote